Bývalý prezident Peru García spáchal sebevraždu. Čelil podezření kvůli úplatkářství

Bývalý peruánský prezident Alan García ve středu zemřel po zjevném pokusu o sebevraždu. Postřelil se do hlavy, když ho přišla zatknout policie, a v kritickém stavu byl operován. Jeho příbuzní v nemocnici později uvedli, že zemřel, uvedla místní média.

Lima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý peruánský prezident Alan García ve středu zemřel po zjevném pokusu o sebevraždu. Snímek je z únoru 2017 před budovou prokuratury | Foto: Guadalupe Pardo | Zdroj: Reuters

Devětašedesátiletý politik, který stál v čele jihoamerické země v druhé polovině 80. let a poté znovu v letech 2006 až 2011, se obrácením zbraně proti sobě vyhnul zatčení v souvislosti s podezřením z úplatkářství.

Místní televize America informovala, že García byl operován v kritickém stavu. Později přišla zpráva o úmrtí. „Jsme zdrceni smrtí bývalého prezidenta Alana Garcíi,“ napsal už na twitteru současný peruánský prezident Martín Vizcarra a zaslal kondolence rodině.

‚Bezcitní obchodníci s lidmi‘. Bývalého šéfa policie v Peru obvinili kvůli obchodu s nemluvňaty

Číst článek

Podle agentury DPA justice nařídila desetidenní vyšetřovací vazbu na exprezidenta v rámci vyšetřování korupčního skandálu kolem brazilského stavebního koncernu Odebrecht. Státní zastupitelství politika vyšetřovalo kvůli údajně ilegálnímu financování prezidentské volební kampaně z roku 2006.

Z nacionalisty liberál

Zdatný řečník García, který stál desítky let v čele kdysi mocné strany Apra byl v době svého prvního prezidentského funkčního období nacionalistou, ale poté se stal zastáncem volného trhu.

García byl vyšetřován kvůli podezření z přijetí úplatků od brazilské firmy Odebrecht, obvinění ale odmítal jako politicky motivovaná.

Stavební firma Odebrecht figuruje v centru obřího korupčního skandálu v Brazílii, v roce 2016 ale vyšlo najevo, že uplácela vysoké politiky ve více než desítce zemí Latinské Ameriky. V Peru čelí podezření z přijímání úplatků od ní všichni prezidenti, kteří stáli v čele země od roku 2001.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme