Albánce v Makedonii pobouřila nová encyklopedie

Makedonce a v zemi žijící albánskou menšinu rozdělil nový spor. Znesvářené skupiny se přou o encyklopedii, kterou minulý týden vydala Makedonská akademie věd a umění. Menšina tvrdí, že ji encyklopedie opomíjí a žádá její stažení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé části makedonského Skopje připomínají osmanskou dobu

Některé části makedonského Skopje připomínají osmanskou dobu | Foto: stambulov

Podle Albánců je publikace - zaplacená ministerstvem kultury - "tendenční" a "neodráží realitu". Albánská minorita, sídlící hlavně na západě země, tvoří zhruba čtvrtinu obyvatelstva Makedonie.

"Práva, kterými Albánci v Makedonii disponují, jsou lepší než jaké mají jiné menšiny například v Chorvatsku, Srbsku, Albánii nebo jakýchkoli jiných okolních zemích. Dokonce bych řekl, že mají postavení jako švédská menšina ve Finsku," řekl Rádiu Česko odborník na Balkán Přemysl Rosůlek z Katedry politologie a mezinárodních vztahů Západočeské univerzity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Současnou situaci v Makedonii přiblížil na Rádiu Česko odborník na Balkán Přemysl Rosůlek z Katedry politologie a mezinárodních vztahů Západočeské univerzity.

Albánci se s Makedonci neshodnou na tom, kdy začaly jejich společné dějiny. Encyklopedie uvádí, že se Albánci do země dostali nejdříve v 16. století, podle albánské verze tam žili už mnohem dříve.

"Existuje množství různých pramenů. My se můžeme opírat o historické prameny z dob byzantských císařů i zdroje srbských panovníků. Ty dokládají existenci Albánců v období vrcholného středověku na území Makedonie. Nebylo jich ale mnoho," vysvětlil Rosůlek.

Nesouhlasné reakce vyvolaly pasáže o makedonské Národně osvobozenecké armádě a jejím vůdci Alim Ahmetim. Toho kniha ho označuje jako "kontroverzní osobnost, obviněnou z válečných zločinů".

"Pro Albánce znamenala Národně osvobozenecká armáda a Ahmeti získání množství práv v roce 2001 - ve vzdělání, dvojjazyčnosti, decentralizace a tak dále. Pro Makedonce ale představuje teroristickou organizaci, která jednala protizákonně, proti ústavě státu," řekl Rosůlek.

Národně osvobozenecká armáda byla podle něj rozpuštěna, ale existují radikální složky, které se někdy aktivizují a dávají o sobě vědět drobnými teroristickými útoky.

Katarína Brezovská, Markéta Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme