Albánci odmítli ultimátum od makedonské vlády

Do půlnoci v Makedonii trvá 24hodinové příměří, které jednostranně vyhlásily makedonské ozbrojené síly. Navzdory dočasnému klidu zbraní se z kopců nad Tetovem stále ozývá střelba, i když jen sporadicky. Obě strany posilují své jednotky a podle pozorovatelů se připravují na nové boje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak přímo z oblasti hlásí reportér Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Robert Mikoláš, albánští povstalci vyhrožují, že znovu zaútočí na Tetovo, kde Makedonci vybudovali další vojenské stanoviště. Pravděpodobnější ale je, že boje se přenesou do hor nad městem, kde se extrémisté ukrývají.

Skopje dalo albánským povstalcům v Makedonii ultimátum ke složení zbraní. Ozbrojenci mají během 24hodinového příměří, vyhlášeného jednostranně makedonskou armádou od úterní půlnoci, odevzdat zbraně a vzdát se zástupcům vlády, nebo opustit makedonské území. Albánští povstalci v úterý pozdě večer ultimátum odmítli.

Skopje varuje, že po půlnoci ze středy na čtvrtek budou makedonské síly pokračovat v používání všech svých prostředků proti postavením teroristů, dokud nebudou úplně zničena.

Případná pomoc České republiky Makedonii bude koordinována se spojenci v Severoatlantické alianci. Po jednání Bezpečnostní rady státu to oznámil ministr zahraničí Jan Kavan.

Milan Kopp, Marika Táborská, Michal Kubal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme