Albánie a Chorvatsko budou členy NATO už na dubnovém summitu aliance

Albánie a Chorvatsko se stanou členy NATO už na nadcházejícím summitu ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu. Chybí k tomu jen jediné - podpisy ratifikačních listin prezidenty obou zemí a jejich uložení u depozitáře smlouvy ve Washingtonu. Českému rozhlasu to potvrdily diplomatické zdroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky členských zemí NATO | Foto: Jan Rosenauer

Generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer poslal oběma kandidátským zemím dopisy s oznámením, že všechny členské státy jejich přistoupení ratifikovaly. Vstup do NATO teď musejí potvrdit samy přistupující země.

Podle informací Českého rozhlasu už je jak v Albánii, tak v Chorvatsku ratifikační proces prakticky u konce a chybí jen podpis prezidenta na dokumentu. U depozitáře smlouvy ve Washingtonu musejí oba státy uložit své listiny najednou. Stane se to nejpozději ve čtvrtek.

Na summitu aliance 3. a 4. dubna tak už bude ne 26, ale 28 členských zemí. Kdy dojde k formálnímu přivítání nováčků, jestli už v pátek na pracovních večeřích v Baden Badenu, nebo až v sobotu v Kehlu a Štrasburku, zatím určené není.

Přečtěte si také:
Slovinsko ohrožuje přijetí Chorvatska do NATO
NATO vítá budoucí členy - Chorvatsko a Albánii
NATO přizve do aliance Chorvatsko a Albánii, Makedonii zatím ne

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme