Albánie a Chorvatsko se dnes formálně stanou členy NATO

Ode dneška bude mít Severoatlantická aliance místo šestadvaceti členů osmadvacet. Přistupují do ní Albánie a Chorvatsko. Své ratifikační listiny předají ministerstvu zahraničí Spojených států ve Washingtonu jako depozitáři smlouvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO | Foto: NATO

Formální dokončení přístupového procesu Albánie a Chorvatska potvrdil mluvčí generálního tajemníka NATO James Appathurai. Členství obou zemí začíná od okamžiku, kdy jejich velvyslanci ve Washingtonu odevzdají své ratifikační listiny depozitáři.

Ratifikace už byla v Tiraně i Záhřebu dokončená a čekalo se jen na dopis generálního tajemníka Jaapa de Hoop Scheffera, že rozšíření Aliance schválily i stávající členské země. Albánský a chorvatský prezident tak zasednou ke společnému jednacímu stolu s ostatními členy Aliance už na summitu k 60. výročí vzniku NATO. Ten bude v pátek a sobotu ve Štrasburku ve Francii a v Baden Badenu a Kehlu v Německu.

Související příspěvky:
Slovinsko ohrožuje přijetí Chorvatska do NATO
NATO vítá budoucí členy - Chorvatsko a Albánii
NATO přizve do aliance Chorvatsko a Albánii, Makedonii zatím ne

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme