Albánie, Gabon, Ghana, Brazílie a Spojené arabské emiráty jsou novými členy Rady bezpečnosti OSN

Valné shromáždění OSN v pátek zvolilo pětici nestálých členů Rady bezpečnosti, která v této instituci zasedne v letech 2022 a 2023. Poprvé se do rady dostává Albánie, kromě ní byly zvoleny Spojené arabské emiráty, Brazílie a africké země Ghana a Gabon. V RB OSN budou tyto státy působit dva roky počínaje 1. lednem příštího roku.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti odsoudila severokorejský raketový test. Žádné další sankce ale nepřijala.

Rada bezpečnosti OSN. (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Agentura AP napsala, že dostat se do Rady je vrchol snažení mnoha zemí, protože budou moci zasahovat do rozhodování o mezinárodním míru a bezpečnosti a o konfliktech například v Sýrii, Mali, Jemenu nebo Barmě. Rada také projednává jaderné hrozby ze strany Severní Koreje a Íránu i útoky extremistických skupin.

Místa v Radě jsou přidělována pro jednotlivé oblasti, tentokrát byla tři místa pro africké a asijské státy, jedno pro Latinskou Ameriku a Karibik a jedno pro východoevropskou skupinu. Z Afriky se o křeslo ucházelo rovněž Kongo, které se v pondělí ale kandidatury vzdalo.

Rada bezpečnosti OSN vyzvala k propuštění Su Ťij a dalších zadržených v Barmě. Bílý dům zvažuje sankce

Číst článek

Nová pětice nahradí Estonsko, Niger, ostrovní zemi sv. Vincenc a Grenadiny, Tunisko a Vietnam, jejichž dvouletý termín skončí v prosinci. Připojí se k pěti stálým členům (USA, Rusko, Čína, Francie a Británie) a další pětici nestálých členů zvolené loni - Indii, Irsku, Keni, Mexiku a Norsku. Od srpna bude Radě předsedat Indie.

Albánská ministryně zahraničí Olta Xhaçkaová označila zvolení své země za „historickou příležitost“ a albánská zástupkyně při OSN Besiana Kadareová poděkovala všem zemím, které Albánii svěřily takovou odpovědnost. Albánie získala 175 ze 189 odevzdaných hlasů, 14 zemí se hlasování zdrželo. K získání křesla v Radě musí kandidující stát získat aspoň dvě třetiny hlasů států, které se hlasování zúčastní.

Ministr zahraničí SAE šajch Abdalláh bin Zajd Nahaján, jehož země byla členem Rady pouze jednou, v letech 1986 až 1987, řekl, že emiráty budou v Radě „svědomitě a odhodlaně“ prosazovat mnohostrannost, mezinárodní zákon a dodržování Charty OSN a budou přispívat k míru a bezpečnosti.

Valné shromáždění kvůli epidemii koronaviru loni hlasovalo za změněných podmínek - do sálu mohly k hlasování vstupovat na přesně daný čas jenom malé skupiny diplomatů, letos už mohla mít v sále každá ze 193 členských zemí OSN po dvou zástupcích.

Pro Ghanu v pátek hlasovalo 185 států, pro Gabon o dva méně, Brazílie získala 181 hlasů a SAE 179.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme