Albánie se připravuje na nedělní volby

V Albánii vrcholí přípravy na nedělní parlamentní volby. Za plné pohotovosti policie budou na klidný průběh voleb dohlížet desítky zahraničních pozorovatelů. Oficiální předvolební průzkumy v Albánii neexistují. Mírným favoritem je vládní socialistická strana. Podle listu Koha Jonen ji podporuje 46 procent lidí, zejména na jihu země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokratická strana bývalého prezidenta Saliho Beriši se těší podpoře 42 procent Albánců, zejména ze severu. Podle pozorovatelů tak o vítězi voleb rozhodne hlavní město Tirana. Volební rétorika byla obdobná: přiblížit zemi západu, vypořádat se s korupcí a kriminalitou. Zahraniční analytici oceňují, že v předvolební kampani nezazněly národnostní akcenty. Vláda sice podpořila větší práva pro albánskou menšinu v Makedonii, násilí povstalců ale odsoudila. Jasně se vyslovila pro stávající hranice na Balkáně. Myšlenka velké Albánie nemá s výjimkou jedné malé politické strany podporu.

Markéta Kaclová, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme