Albánie se připravuje na nedělní volby

V Albánii vrcholí přípravy na nedělní parlamentní volby. Za plné pohotovosti policie budou na klidný průběh voleb dohlížet desítky zahraničních pozorovatelů. Oficiální předvolební průzkumy v Albánii neexistují. Mírným favoritem je vládní socialistická strana. Podle listu Koha Jonen ji podporuje 46 procent lidí, zejména na jihu země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokratická strana bývalého prezidenta Saliho Beriši se těší podpoře 42 procent Albánců, zejména ze severu. Podle pozorovatelů tak o vítězi voleb rozhodne hlavní město Tirana. Volební rétorika byla obdobná: přiblížit zemi západu, vypořádat se s korupcí a kriminalitou. Zahraniční analytici oceňují, že v předvolební kampani nezazněly národnostní akcenty. Vláda sice podpořila větší práva pro albánskou menšinu v Makedonii, násilí povstalců ale odsoudila. Jasně se vyslovila pro stávající hranice na Balkáně. Myšlenka velké Albánie nemá s výjimkou jedné malé politické strany podporu.

Markéta Kaclová, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme