Albánie vyšetřuje pět Čechů a dva Rusy. Podezírá je ze špionáže během cvičení NATO

Úřady v Albánii vyšetřují pětici Čechů a dva Rusy kvůli podezření ze špionáže během vojenského cvičení Defender Europe 21, které v Albánii pořádala Severoatlantická aliance za účasti USA a 25 dalších členských států od 29. dubna. O krocích albánského státního zástupce ve čtvrtek informovala balkánská tisková agentura IBNA. Všichni podezřelí podle ní mezitím opustili zemi.

Tirana Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci při cvičení Key Resolve/Foal Eagle (foto z března 2011)

Cvičení Defender Europe 21 bylo dosud největším vojenským cvičením, jaké se kdy v Albánii konalo (ilustrační foto) | Foto: Lee Jae-Won | Zdroj: Reuters

Češi, kteří společně cestovali po Albánii v pronajatém autě od 1. do 11. května, jsou podezřelí z fotografování velitelství NATO na letecké základně Kuçova a cvičení amerických vojáků v Drači, uvedla IBNA.

Albánská tajná služba podle agentury během manévrů sledovala deset lidí.

Dánské tajné služby pomáhaly USA sledovat evropské politiky. Jedním ze sledovaných byla Merkelová

Číst článek

Zpravodajci si podle albánské edice serveru Euronews všimli dvou ruských občanů, kteří přijeli do Albánie právě v době aliančního cvičení.

Sedmačtyřicetiletý Vladislav Čerkasov vzbudil pozornost bezpečnostní skupiny tím, že za cíl své cesty označil přístav Drač, který byl ústředním bodem cvičení. V Tiraně se ubytoval v luxusním hotelu pod falešnou identitou, než se přestěhoval do Drače.

Další ruský občan, údajný obchodník Georg Budanov, byl z Albánie vyhoštěn poté, co se pohyboval v blízkosti vojenského cvičení. IBNA dodala, že inspektoři mají podezření, že Rusové se snažili získat důvěrné informace o vojenských operacích.

Cvičení Defender Europe 21 bylo dosud největším vojenským cvičením, jaké se kdy v Albánii konalo. Kromě balkánské země zahrnovalo i prostory v dalších zemích od Baltu po Afriku. Začalo koncem dubna a skončilo 26. června, dodala IBNA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme