V Albánii ukončili záchranné práce. Nejsilnější zemětřesení za desítky let si vyžádalo 51 obětí

Albánská vláda požádala mezinárodní společenství, aby pomohlo této balkánské zemi finanční i expertní pomocí po úterním zemětřesení. To si podle posledních oficiálních údajů vyžádalo 51 mrtvých a na 2000 zraněných. Asi 4000 lidí se po něm ocitlo bez domova. Už v sobotu vláda oznámila, že ukončuje záchranné práce s tím, že není pravděpodobné, že by byl ještě někdo v troskách nalezen živý.

Tirana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úterní zemětřesení bylo nejsilnější za desítky let | Foto: Hektor Pustina | Zdroj: ČTK/AP

Albánský premiér Edi Rama v neděli podle agentury AP uvedl, že vláda kvůli následkům zemětřesení upraví rozpočet. Podle něj ale nebude možné se obejít bez mezinárodní pomoci.

Řada zemí už pomáhala tento týden Albánii mimo jiné vysláním záchranářů, v zemi jsou také zahraniční experti na statiku budov. Premiér Rama uvedl, že podle předběžných odhadů bude muset být z bezpečnostních důvodů po zemětřesení zbouráno více než 1465 budov v metropoli Tiraně a zhruba 900 v přístavu Drač. Právě toto druhé největší město Albánie bylo při úterním zemětřesení postiženo nejvíce.

Albánii v úterý zasáhlo nejsilnější zemětřesení za desítky let, otřesy měly sílu 6,4 stupně. Jeho zatím poslední, 51. obětí se stala v sobotu dvacetiletá žena, která zemřela v nemocnici v Tiraně. Při zemětřesení utrpěla zranění hlavy. Podle agentury Reuters je tato žena jedinou obětí zemětřesení v Tiraně.

Počet obětí zemětřesení v Albánii vzrostl na 40. Záchranáři přestali prohledávat obec Thumanë

Číst článek

Premiér Rama a prezident Ilir Meta se spolu se stovkami dalších lidí v sobotu zúčastnili pohřbu devíti lidí z jedné rodiny, kteří zemřeli v troskách čtyřpatrového domu v Drači.

Některá média v souvislosti se zemětřesením v Albánii tento týden psala, že některé budovy se zřítily mimo jiné kvůli jejich ilegálním stavebním úpravám i zkorumpovaným úředníkům, kteří stavby umožnili. Podle Reuters je už připraven návrh zákon, který má zpřísnit tresty pro investory, architekty i stavební dozor ze sedmi na 15 let vězení, pokud poruší stavební normy.

V solidaritě s lidmi zasaženými zemětřesením v Albánii vznikla mimo jiné na sociálních sítích crowdfundingová iniciativa GoFundMe, na níž se k sobotnímu ránu vybralo ve světě 3,2 milionu dolarů (přes 74 milionů korun). Při crowdfundingu se skládá větší počet lidí, aby vybrali požadovanou částku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme