Počet obětí zemětřesení v Albánii vzrostl na 40. Záchranáři přestali prohledávat obec Thumanë

Záchranáři v Albánii našli dalších deset mrtvých těl a počet obětí úterního zemětřesení tak vzrostl na 40, uvedla ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na albánské ministerstvo obrany. Postupem času klesají naděje na nalezení lidí, kteří mohli přežít pod troskami, záchranáři již nalézají jen mrtvé, poznamenala agentura AP.

Tirana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři v Albánii našli dalších deset mrtvých těl a počet obětí úterního zemětřesení tak vzrostl na 40 | Foto: Florion Goga | Zdroj: Reuters

Úřady podle agentury AP ukončily další pátrání po případných přeživších v obci Thumanë, kde už nikoho nepohřešují, nadále ale operace pokračuje v přístavu Drač; obě místa zemětřesení postihlo nejvíce.

Zemětřesení v Albánii má už 23 obětí, na 650 lidí je zraněných. Záchranáři stále prohledávají trosky

Číst článek

Albánii v úterý zasáhlo nejsilnější zemětřesení za desítky let, podle jednoho albánského seizmologa bylo v oblasti Drače nejsilnější od roku 1926. Americká geologická služba USGS uvádí, že mělo sílu 6,4 stupně. Kromě Albánie byly otřesy patrné i v Řecku, Srbsku, Kosovu, Černé Hoře či v Itálii. Pomoc Albánii nabídla řada států, včetně Česka.

Více než 650 lidí utrpělo zranění; podle ministerstva obrany je nejméně devět osob v kritickém stavu. Tisíce lidí přišly kvůli zemětřesení o přístřeší a uchýlily se do stanů na stadionu v Drači nebo přímo na ulicích Thumanë.

Obavy Albánců vyvolal ve středu nový silný otřes, k němuž podle albánského geofyzikálního ústavu došlo v 15.45 SEČ. Jeho intenzita dosáhla 5,6 stupně. Od ničivého zemětřesení, které udeřilo v úterý časně ráno, už seizmologové zaznamenali více než 530 následných záchvěvů různé síly.

Na Balkáně jsou zemětřesení poměrně častá, protože leží v seizmicky aktivní oblasti. V severomakedonské metropoli Skopje při zemětřesení v roce 1963 zemřelo více než 1000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme