Albánii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za poslední desítky let. Nejméně osm lidí zemřelo

Západ Albánie zasáhlo v noci na úterý silné zemětřesení. Informuje o tom americká geologická služba. Otřesy byly nejsilnější, jaké Albánie zaznamenala za poslední desítky let. Nejméně osm lidí zemřelo, informovala agentura Reuters. Přetrvávají ale obavy, že množství obětí poroste. Zraněno je na přes 300 lidí. Česko už nabídlo Albánii pomoc.

Tento článek je více než rok starý.

Tirana (Aktualizováno: 13:16 26. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení ve městě Thumanë na západě Albánie

Následky zemětřesení ve městě Thumanë na západě Albánie | Foto: Florian Goga | Zdroj: Reuters

Zemětřesení o síle 6,4 stupně udeřilo před čtvrtou hodinou ranní, trvalo zhruba třicet sekund. Epicentrum se nacházelo u města Shijak asi 30 kilometrů od Tirany v dvacetikilometrové hloubce.

Albánii postihlo i několik desítek následných otřesů, zemětřesení se nedají předvídat, popisuje seizmolog

Číst článek

Pobřežní oblasti později zasáhlo ještě několik slabších otřesů. Chvění země bylo cítit nejen po celém albánském pobřeží, ale rovněž v jižní Itálii, v Severní Makedonii, Kosovu, Černé Hoře nebo Srbsku.

Nejméně osm lidí zahynulo. Albánské ministerstvo obrany uvedlo, že jeden člověk zemřel po skoku z budovy v okrese Kurbin asi padesát kilometrů severně od metropole Tirany. Muž podle resortu zřejmě reagoval v panice.

Další člověk zahynul v troskách zhroucené budovy v přístavním městě Drač. A muž se ženou zemřeli ve vesnici Thumanë. 

Nejhorší škody hlásí právě Thumanë a Drač, kde pomáhají vojáci a také těžká technika, včetně buldozerů. Nejméně dva domy se zřítily. Podle ministerstva obrany jsou v nich uvěznění jejich obyvatelé.

Videa na sociálních sítích ukazují těžce poškozené budovy, jinde zase silně popraskané zdi a ulice posypané sutí. Atmosféra je podle svědectví lidí na sociální síti Twitter děsivá. Lidé, kteří během půl minutu trvajících otřesů vyběhli z domů, prý zatím nevědí, co si počít.

Všichni Češi v Albánii jsou podle Svatopluka Opěly z české ambasády v Tiraně v pořádku. „Zkontaktovali jsme je, všichni jsou v pořádku, ambasáda stojí,“ řekl pro Radiožurnál.

Velvyslanec Jaroslav Ludva připustil, že v zemi by mohli být i Češi, o kterých velvyslanectví neví, upozornil však, že zemětřesení udeřilo hlavně na pobřeží, kde už turisté nejsou, protože sezona na plážích skončila. Ani Tirana, ani horské oblasti, kde by se případní návštěvníci mohli vyskytovat, přímo postiženy nebyly.

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček už nabídl Albánii pomoc. Zemětřesení v Albánii vyžaduje okamžitou pomoc. Nabídli jsme speciální tým záchranářů Hasičského záchranného sboru, který je připraven okamžitě vyrazit,“ uvedl na twitteru Hamáček.

Záchranáře podle agentury AP přislíbilo také Řecko a Kosovo. Albánský premiér Edi Rama za nabídky pomoci poděkoval sousedním zemím, Evropské unii a Spojeným státům. „Je to dramatický okamžik, ale měli bychom zachovat klid, stát jeden při druhém, abychom se s tímto šokem vypořádali,“ řekl.

Jen o několik hodin později zemětřesení o síle 5,4 stupně zasáhlo Bosnu, odkud však podle agentur dosud nejsou hlášeni zranění či větší škody.

Podle agentury Reuters jde během posledních dvou měsíců o druhé zemětřesení, které v hlavním městě Tiraně vyhnalo místní obyvatele do ulic. Někteří v úterý nesli v rukou své malé děti.

Když Albánii 21. září postihlo zemětřesení o síle 5,6 stupně a poničilo na 500 domů, albánské ministerstvo obrany uvedlo, že šlo o nejsilnější zemětřesení v zemi za posledních 30 let.

Následky zemětřesení v albánském přístavním městě Drač | Foto: Hektor Pustina | Zdroj: ČTK/AP

Ladislav Novák, Magdaléna Fajtová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme