Albánii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 20 let. Poškodilo domy, 68 lidí je lehce zraněných

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba (USGS) předběžně stanovila na 5,6 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře. Média zatím informují o 68 lehce zraněných lidí a o menších škodách na domech v některých městech, včetně metropole Tirany.

Tirana (Aktualizováno: 20:51 21. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky budovy, kterou zasáhlo zemětřesení ve městě Tirana. | Zdroj: Reuters

Albánský geofyzikální ústav (IGJEUM) sílu zemětřesení určil na 5,8 bodu Richterovy stupnice a nejsilnějšího následného otřesu o 11 minut později na 5,3 bodu. Epicentrum se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od Drače u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let.

Ministryně zdravotnictví Ogerta Manastirliuová sdělila, že je zatím hlášeno 68 zraněných. Všichni byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači, ale nikdo není postižen vážně.

Řecko zasáhlo krátké zemětřesení o síle 5,1 stupně, epicentrum bylo poblíž Atén

Číst článek

Zemětřesení bylo cítit i v sousední Černé Hoře. Podle tamních seizmologů šlo o dva otřesy o síle pět a 5,1 stupně Richterovy škály. První podle nich nastal v 16.04 v moři mezi městy Drač a Shëngjin. Druhý následoval u Drače v 16.15. Ohnisko obou bylo v hloubce kolem deseti kilometrů. Později byly cítit další, následné záchvěvy menší intenzity.

Otřesy byly podle médií citelné prakticky v celé Albánii, včetně hlavního města, kde lidé v panice vybíhali na ulice. V Tiraně, v Drači a některých menších městech a obcích utrpěly domy, většinou jde o škody na fasádách a někde i o pukliny ve zdech. Na některých místech se přerušily dodávky elektrického proudu a také telefonické spojení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme