Albánští ozbrojenci předložili mírový plán

Albánští povstalci v Makedonii navrhli ukončení bojů proti vládním jednotkám. Vládě premiéra Ljubča Georgijevského předložili svůj vlastní mírový plán, který mimo jiné předpokládá i rozmístění jednotek NATO na makedonském území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu na Balkáně Robert Mikoláš, povstalci jsou připraveni složit zbraně, pokud budou přizváni k jednáním o politických a společenských reformách v zemi. Prohlásil to jejich vůdce Ali Ahmeti. Těchto rozhovorů se v současné době účastní pouze představitelé politických stran tvořících nynější vládu národní jednoty. Plán albánských ozbrojenců také předpokládá vyhlášení všeobecné amnestie, tedy ne jen částečné, jak to navrhuje vláda. Součástí plánu je i okamžité příměří. Podle povstalců by navíc do Makedonie měly vstoupit - podobně jako v minulosti do Kosova - jednotky Severoatlantické aliance, které by byly rozmístěny na celém makedonském území. Tím by poskytly záruky k dosažení trvalého míru.

O současné situaci dnes ve Skopje jednají generální tajemník NATO George Robertson a vysoký představitel Evropské unie pro bezpečnostní politiku Javier Solana.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme