Albánští povstalci souhlasí se svým odzbrojením

Albánští povstalci uzavřeli dohodu s NATO o svém odzbrojení. Zároveň slíbili, že odevzdají zbraně vojákům aliance. Makedonská vláda na oplátku vyslovila souhlas s částečnou amnestií pro rebely. Potvrdil to mluvčí zvláštního vyslance NATO na Balkáně Pietera Feitha i zdroje rebelů. Dohodu podepsal za Národní osvobozeneckou armádu politický předák rebelů Ali Ahmeti. Smlouva je poslední ze čtyř podmínek, které si Severoatlantická aliance stanovila pro vstup svých vojáků do Makedonie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První třemi jsou uzavření politické dohody a technické smlouvy mezi NATO a makedonskou vládou o právním rámci rozmístění jednotek aliance a zachování příměří.

Dnes rada Severoatlantické aliance posoudí, nakolik byly podmínky pro vyslání 3500 vojáků aliančních sil do Makedonie splněny. Mezinárodní kontingent bude v Makedonii shromažďovat zbraně odevzdané albánskými povstalci. Rozhodnutí o začátku operace by mělo padnout do konce týdne. Do 48 hodin po zahájení operace mohou být v Makedonii rozmístěni první vojáci NATO. Všechny jednotky aliance by měly být uvedeny do operačního stavu do 14 dnů. Z předpokládaných 3500 vojáků bude 1800 Britů. Velké kontingenty hodlají vyslat také Francie, Itálie a Řecko. Z České republiky se mise zúčastní 120 vojáků, kteří by měli chránit vrchní velitelství operace.

Mírovou dohodu o Makedonii včera odmítla Národní albánská armáda. Tato nová organizace, která se poprvé objevila počátkem srpna, naopak vyzvala Albánce k boji za sjednocení všech částí jejich vlasti. Mírovou dohodu podepsali v pondělí ve Skopji představitelé čtyř hlavních politických stran, dvou makedonských a dvou albánských, které tvoří vládní koalici. Dokument zaručuje albánské menšině, která tvoří třetinu obyvatelstva Makedonie, širší práva výměnou za slib zachování jednotného makedonského státu.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme