Albrightová: Hned jsem poznala, že vedle mě sedí velký člověk

Václav Havel měl rád Ameriku a Washington. Tak bude na svého přítele vzpomínat bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. V rozhovoru se zpravodajem Českého rozhlasu ve Washingtonu Vítem Pohankou vypráví, jak se o Václavu Havlovi dozvěděla:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Madeleine Albrightová | Foto: Tomáš Adamec

"Slyšela jsem o něm v 60. a 70. letech. Ale potkala jsem ho, když jsem přijela do Prahy. Myslím, že to bylo v únoru 1990. Předtím jsme se nepotkali, jen jsem o něm četla."

Přehrát

00:00 / 00:00

Madeleine Albrightová má na Václava Havla spoustu vzpomínek. Na poslední rozloučení s ním určitě přiletí

Jak na vás působil?

"To už bylo na Hradě. Přijela jsem tam, protože jsme jim chtěli pomáhat s volbami. Pro mě být na Hradě bylo něco, co jsem si nikdy nemyslela, že se stane. A být s nim – on se mi zdál hrozně milý a jako člověk, který ze sebe nedělá žádné velikánské věci. Měl na sobě v té době ještě černé tričko a džíny."

Tehdy to byla opravdu hodně hektická doba. Když vedle vás tenkrát seděl Václav Havel v tričku a v džínech, neříkala jste si, že mu to nemůže dlouho vydržet, že se buď stane normálním politikem v kravatě a v obleku, a nebo, že bude muset politiku brzo opustit?

"Když si člověk dal všechno dohromady a věděla jsem, co napsal a jaký měl vliv, když tam byli na Václaváku a lidé křičeli Havel na Hrad a pak, když jsem s ním pracovala, tak jsme věděla, že opravdu sedím vedle člověka, který je pro mě a pro mnoho lidí nejdůležitější postava 20. století."

Václav Havel při zahájení konference Forum 2000 | Foto: ČTK

Václav Havel každopádně v prvních letech působil jako nepolitický politik, nemyslíte, že ho to mohlo v konečném důsledku jako prezidenta oslabovat?

"Myslím, že ne. To, co dělal, je to, co lidé teď chtějí všude, nejen v České republice. Aby se prezidenti chovali lidsky a aby rozuměli tomu, co lidé chtějí."

Václav Havel měl nepochybně velmi silný vztah k Americe. Měl ale také rád Washington? Líbilo se mu i ve Washingtonu, který je pro mnoho Američanů synonymem hnízda lobbistů a i bezskrupolózních politiků?

"Myslím, že jo. Když tu byl předtím, bydlel v malém domečku pár bloků ode mě. A rád chodil po George Town, to je kousek od Washingtonu, a rád chodil na jazz a do hospody. Myslím, že se mu to líbilo. Je to hezké město. A když přijel poprvé, zařizovala jsem cestu, myslím v březnu 1990, vzali jsme auto a jezdili jsme po všech památkách a myslím, že se mu to moc líbilo."

Václav Havel jako prezident vždycky silně podporoval transatlantické vztahy, a to i třeba v době bombardování Jugoslávie v roce 1999 nebo později, před válkou v Iráku. Nebylo to třeba v tom druhém případě politicky až trochu naivní?

Václav Havel se chystá podepsat petici | Foto: Amnesty International

„O situaci ohledně Iráku nemůžu mluvit, protože jsem se nedívala na to, co Václav Havel říkal. Ale vím, co cítil vůči Západu, podporovat Západ a NATO pro něj bylo velmi důležité. Když Česká republika vstoupila do NATO, velmi ho to těšilo. Já jsem tehdy jela do Prahy, abych Česko přivítala v NATO, mluvila jsem a on tam seděl a bylo vidět, jak byl šťastný, že něco takového prožívá. Pak jsem se s ním taky viděla na oslavě jeho 75. narozenin, dala sem mu kompas, který byl vyroben pro americkou armádu v první světové válce. A řekla jsem mu, že on nikdy kompas nepotřeboval, aby věděl, kde je Západ a jak najít morální cestu.“

Američané mají rádi symboly. Nemyslíte, že odchod Václava Havla znamená definitivní konec historického období, kdy měl Washington pro Prahu, Čechy a obecně pro střední Evropu tak trošku slabost?

„Určitě to byla tak trochu zázračná doba. Lidé v Americe i vláda viděli, že Česko, ale i třeba Maďarsko nebo Polsko jsou najednou svobodné a můžou se stát součástí Západu. Václav Havel byl symbolem této kouzelné doby. Teď už Česká republika, jak jsem řekla, když jsem tam byla, není problémem. Všichni musíme pracovat dohromady – a právě Václav Havel věděl, že lidská práva nejsou jen problémem střední Evropy, ale že jejich prosazování musí člověk podporovat i jinde. Viděl, že Česká republika už pomoc nepotřebuje, ale sama ji může poskytovat.“

Vy jste sice Američanka, ale narodila jste se v Československu, máte k Čechům blízko, ale vidíte je i určitým odstupem. Kdybyste měla Václava Havla zařadit mezi osobnosti české historie, kam a vedle koho by to bylo?

„Určitě bych ho zařadila vedle T. G. Masaryka, ale i k dalším lidem. Myslím, že Václav Havel byl opravdu taková zázračná postava československé a české historie. Hodně se podobal právě Masarykovi, protože myslel na to, co je dobré pro český národ a demokracii, viděl i humanitární povinnosti. Patřil mezi největší osobnosti své doby, vynesl na světlo morální otázku toho, jak se Češi mají chovat, a důstojnost Československa.“

Řadila byste ho tedy do stejné kategorie jako T. G. Masaryka.

Václav Havel během svého pobytu ve Washingtonu | Foto: Miroslav Konvalina

„Ano, přesně tak. Stál na novém začátku Československé a pak České republiky. Začal to Masaryk a Havel v tom pokračoval, jak nejlíp mohl, tak, jak sám chtěl a co chtěli i Češi od něj.“

Jaká je vaše vůbec nejsilnější vzpomínka na Václava Havla?

„Hrozně se mi líbilo, když prezident Clinton poprvé letěl do Česka, to jsem byla ještě velvyslankyně. Šla jsem po schodech z letadla, dole na mě čekal prezident Havel. Byli jsme potom na Hradě a pak jsme šli večer pěšky po Karlově mostě do jazzového klubu – a v něm dal Havel Clintonovi saxofon a hráli spolu, všichni se tím výborně bavili. A vzpomínám si ještě, jak na Hradě hráli českou a americkou hymnu. A Václav Havel tam stál s Billem Clintonem, to byl úžasný okamžik. Stejně jako když byl Havel u mě na farmě nebo na návštěvě doma, všechny tyhle okamžiky jsou nezapomenutelné.“

Poletíte do Prahy na poslední rozloučení s Václavem Havlem?

„Určitě ano, i když zatím nevím, kdy to bude, ale už jsme o tom mluvili, že pojedu. Čekám jen, až oficiálně oznámí datum.“

Vít Pohanka, Tereza Jelínková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme