Albrightová: Pákistán je potencionální hrozbou

Bývalá americká ministryně Madeleine Albrightová i více než deset let po odchodu z funkce trvá na klíčových rozhodnutími Clintonovy administrativy, ať už šlo o Srbsko a Kosovo nebo o postup vůči tehdejším režimům v Iráku a Íránu. Uvedla to v rozhovoru pro Rádio Česko po skončení mezinárodního sympozia věnovaného 70. výročí ustavení československé exilové vlády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

O její vystoupení na konferenci byl velký zájem nejen mezi akademiky a historiky. Jeden z britských diplomatů se jí na sympoziu zeptal, zda má pro západní spojence nějaký recept, jak postupovat v Afghánistánu, kde má Severoatlantická aliance v současné době 140 tisíc vojáků:

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor londýnského spolupracovníka Českého rozhlasu s bývalou americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou

„Upřímně řečeno je pro mě osobně mnohem větším problémem Pákistán, země, která disponuje vším, co způsobuje v mezinárodních vztazích pořádný bolehlav,“ odpověděla Albrightová.

„Mají jaderné zbraně, terorismus, chudobu, extremismus, korupci, slabou vládu a velice špatnou polohu,“ uvedla Albrightová. Dodala, že jako spojenci v Severoatlantické alianci se musíme společně rozhodnout, jak s tím nakládat.

„Jsem pro samostatnost Kosova. Nemyslím si ale, že je to precedens pro jiné. To, co se tam stalo, je unikátní. Není to stejný případ, jako je například Čečensko nebo Jižní Osetie. Na druhou stranu je třeba jednat i se Srbskem, které musí být součástí Evropy. A to půjde bez Kosova lépe,“ řekla také Albrightová.

Ivan Kytka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme