Albrightová vyzývá Izrael k zastavení útoku

Americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová vybídla Izrael, aby zastavil vojenský útok proti Palestincům. Stejnou výzvu adresovala také prezidentu palestinské autonomie Jásiru Arafatovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské vrtulníky dnes odpoledne ostřelovaly raketami cíle poblíž velitelství Jásira Arafata v Gaze a rovněž v dalším palestinském městě Ramalláhu. Útok je vyvrcholením ozbrojených střetů Izraelců a Palestinců, které si vyžádaly několik desítek mrtvých, především mezi Palestinci. Na tiskové konferenci ve Washingtonu Albrightová vyjádřila soustrast příbuzným a nejbližším dvou vojáků zlynčovaných k smrti v palestinském Ramalláhu poté, co palestinští policisté nezvládli rozlícený dav. Soustrast vyslovila rovněž příbuzným zabitých Palestinců.

"Vyzýváme mezinárodní společenství, aby se připojilo ke Spojeným státům a vyvíjelo nátlak na prezidenta Jásira Arafata, aby ukončil nesmyslný a destruktivní cyklus bojů," řekla v prohlášení Albrightová. "Žádáme Izrael, aby ukončil nynější vojenskou operaci," řekla dále. Jde o první přímou výzvu Izraeli ke zdrženlivosti, kterou Spojené státy vyslovily. Spojené státy většinou obviňují z rozpoutání násilností Jásira Arafata a jeho neústupnost při mírových jednáních. Ta nedávno ztroskotala na otázce statutu východního Jeruzaléma.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme