Policie a prokuratura zatím nevylučují možnost stíhání Baldwina. Vyšetří i bezpečnostní standardy

Americká policie a prokuratura nevylučují, že by mohly začít stíhat herce Aleca Baldwina v souvislosti se smrtelným incidentem z minulého týdne, kdy při natáčení Baldwin zastřelil kameramanku a poranil režiséra. Podle šerifa okresu Santa Fe Adana Mendozy, který má událost na starosti, zajistili policisté velké množství důkazů a vyšetřují, zda lze někomu z přítomných při natáčení za neštěstí přiřknout odpovědnost.

Santa Fe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblastní prokurátorka Mary Carmacková-Altwiesová na tiskové konferenci přibližuje vyšetřování incidentu, při kterém Alec Baldwin zastřelil na natáčení kameramanku a postřelil režiséra | Foto: Adria Malcolm | Zdroj: Reuters

Policie podle šerifa zajistila kulku, která po zasažení Hutchinsonové skončila v rameni Souzy. Mendoza potvrdil, že ve zbrani, kterou držel Baldwin v momentě incidentu, byl ostrý náboj.

Při natáčení westernu asi došlo k nehodě. Alec Baldwin zastřelil kameramanku a postřelil režiséra

Číst článek

Odborníci budou zkoumat, zda kulka vytažená ze Souzova ramene vyšla ze zbraně, kterou držel Baldwin a o níž se domníval, že obsahuje pouze slepé náboje.

Oblastní prokurátorka Mary Carmacková-Altwiesová ve středu prohlásila, že zatím nikoho nestíhá a že vyšetřování stále pokračuje.

Podotkla však, že nikoho nevylučuje z okruhu případných podezřelých.

Americká média uvádí, že Baldwinovi jako herci zřejmě stíhání nehrozí, hvězda snímek Rust ale i produkuje, čímž nese určitou odpovědnost také za průběh natáčení.

Ostré náboje

Šerif Mendoza prohlásil, že účastníci incidentu včetně Baldwina s policií spolupracují, kolem místa natáčení se však v době výstřelu pohybovalo asi 90 lidí, z nichž většinu musí vyšetřovatelé teprve vyslechnout.

Neexistují slova, která by vyjádřila můj šok a smutek, napsal Baldwin. Spolupracuje s policií

Číst článek

Policie podle něj zajistila velké množství důkazního materiálu včetně asi 500 nábojů, a to jak slepých, tak ostrých, které se nacházely na místě natáčení.

Nekomentoval však to, kdo ostré náboje na scénu přinesl. Média podotýkají, že výskyt ostré munice „na placech“ je v USA zakázaný z bezpečnostních důvodů.

„Musíme přijít na to, jak se na natáčení (ostré náboje) objevily, proč tam byly, protože tam neměly být,“ řekl šerif. „Myslím, že na tomto place panovala určitá lhostejnost a myslím, že jsou tu určité bezpečnostní otázky, kterými by se měl zabývat (filmový) průmysl a možná i stát Nové Mexiko,“ dodal.

Uvedl také, že žádná z kamer na místě incident nezachytila.

Výstřel při tasení

Podle dřívějších oznámení místních úřadů dal Baldwinovi zbraň do rukou asistent režiséra David Halls s poznámkou, že jsou v ní slepé náboje.

Zbraň pak vypálila ve chvíli, kdy si Baldwin nacvičoval její tasení. Halls zbraň vzal z vozíku, který měla na starosti „zbrojířka“ natáčení Hannah Gutierrezová-Reedová, jejímž úkolem bylo dohlížet na zbraně používané ve filmu a ujistit se, že nejsou nabité ostrými náboji.

Zbraň s ostrými náboji podal Baldwinovi asistent režie, podle zdrojů ze štábu nešlo o první incident

Číst článek

Gutierrezová-Reedová řekla vyšetřovatelům, že zbraně v pauze před natáčením osudové scény kontrolovala a nenašla v nich žádné ostré náboje. Uvedla rovněž, že náboje nebyly během obědové pauzy před incidentem nijak zabezpečeny.

Vyšetřovatelé se zabývají i dalšími okolnostmi, jež doprovázely osudný incident, například dodržováním bezpečnostních standardů na scéně.

Ještě před nešťastnou událostí totiž údajně opustilo natáčení několik kameramanů na protest proti pracovním podmínkám.

Producenti filmu Rust v úterý informovali herce a další členy štábu, že k vyšetření neštěstí najali právnickou firmu Jenner & Block, která bude mít plné pravomoci vyslýchat kohokoliv z nich a přijít s vlastními závěry. Produkční tým rovněž znovu uvedl, že plně spolupracuje s vyšetřovateli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme