Sociální sítě zasáhly proti ‚králi konspiračních teorií‘. Přidal se Facebook, YouTube i Apple

Konspirační teorie mají své příznivce a svoje velké hvězdy. Facebooku, YouTube i Applu teď došla trpělivost s jednou z nich a známému americkému konspirátorovi Alexi Jonesovi zakázali publikovat jeho názory.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané nepřistáli na Měsíci, teroristický útok z 11. září byl dílem americké vlády anebo že politiku ovládají démoni z jiných dimenzí. Alex Jones tyhle a podobné spekulace šíří pomocí svého webu Infowars, ale vydává také rozhlasové podcasty a videa.

Hospodský bojuje proti fake news. 27 let pomocí encyklopedie a teď i internetu ověřuje debaty svých štamgastů

Číst článek

Internetoví giganti mu proto zablokovali účty - třeba YouTube jeho kanál úplně zrušil. Sledovalo ho tam téměř 2 a půl milionu lidí.

YouTube už v červenci jako první zakázal Jonesovi několik videí, Facebook pak konspirátorovi dočasně pozastavil možnost publikovat, Apple stáhl jeho rozhlasové pořady z aplikace pro poslech a přidala se i služba Spotify.

Všechny společnosti se odvolávají na stanovené podmínky pro publikování příspěvků. Apple říká, že netoleruje žádné projevy nenávisti, Facebook je specifičtější a upozorňuje, že Jones oslavuje násilí a naváží se do různých skupin nebo jednotlivců.

'Nejsem nácek'

To se objevuje i v prohlášení YouTube, na kterém je stále k dohledání Jonesovo video, kde se zabývá antisemitismem. „George Soros je nacistický kolaborant, který poslal na smrt tisíce Židů. A přitom má odvahu říkat, že já jsem nácek. To jen dokazuje, jak je levice zvrhlá a podplacená,“ tvrdí Jones.

Jones se sám nepovažuje za ultrapravicového aktivistu, ale příslušníci této skupiny se k němu hlásí. Někteří proto na sociálních sítích omezení jeho příspěvků považují za politickou válku.

V tomto případě stojí za Jonesem i někteří politici, kteří jinak konspirátora neuznávají. Například republikán a texaský senátor Ted Cruz na svém twitteru napsal, že nechápe, odkdy má Facebook privilegium rozhodovat o svobodě projevu.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme