Lukašenko uvedl, že při nedělním incidentu s letadlem jednal zákonně. ‚Chránil jsem lidi,’ říká

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve středu prohlásil, že v neděli jednal v souladu se zákonem, když nařídil, aby komerční let na lince z Atén do Vilniusu přistál v Minsku. Snažil se podle svých slov ochránit lidi, když běloruské úřady dostaly zprávu, že se na palubě stroje společnosti Ryanair nachází bomba.

Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko

„Jednal jsem zákonně, chránil jsem lidi v souladu se všemi mezinárodními normami,“ prohlásil podle agentury RIA Novosti Lukašenko ve středečním projevu před poslanci. | Foto: Maxim Guchek | Zdroj: Reuters

Postup běloruských úřadů, které za letadlem vyslaly i stíhačku a po přistání letadla zadržely opozičního novináře a jeho přítelkyni cestující v letadle, okamžitě a velmi důrazně odsoudila řada západních zemí a organizací.

Chovají se ke mně korektně, spolupracuji, říká na krátkém videu z vězení běloruský novinář Pratasevič

Číst článek

„Jednal jsem zákonně, chránil jsem lidi v souladu se všemi mezinárodními normami,“ prohlásil podle agentury RIA Novosti Lukašenko ve středečním projevu před poslanci. Posádka letadla společnosti Ryanair se podle něj radila také s letištěm ve Vilniusu, ale rozhodla se přistát v Minsku.

Vilnius, ale ani Varšava, Lvov a Kyjev nechtěly podle Lukašenka stroj po obdržení zprávy o bombě na palubě přijmout. Zároveň připomněl, že poblíž místa, nad kterým letadlo změnilo směr, stojí jaderná elektrárna. O to nebezpečnější by podle něj bylo, kdyby skutečně na palubě byla bomba, která by explodovala. Dopravce i některé vlády běloruský postup označují za "pirátství".

Hlava Běloruska ve středu také uvedla, že upozornění na bombu dorazilo ze Švýcarska. Švýcarská vláda ale uvedla, že žádné upozornění na bombu nezaregistrovala. „Švýcarské úřady nevědí nic o varování před bombovým útokem na let Ryanairu z Atén do Vilniusu,“ uvedlo podle agentury Reuters švýcarské ministerstvo zahraničí.

Dlouholetý autoritářský vůdce Běloruska také označil za falešné zprávy médií, že na palubě letadla cestovali pracovníci běloruských tajných služeb, kteří opozičního žurnalistu sledovali během dovolené v Řecku.

Rusko důvěřuje Lukašenkově verzi o odklonu letadla. Podle ní mohla být na palubě bomba

Číst článek

„Tři lidé vystoupili z letadla v Minsku, aby se potom (do něj) nemuseli vracet z Vilniusu, ale udělali z nich ‚fejkové‘ pracovníky KGB,“ okomentoval podle agentury Interfax skutečnost, že kromě zadrženého Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně Sofije Sapegaové ukončili cestu v Minsku i další cestující, zatímco většina z lidí na palubě pokračovala do litevské metropole.

‚Krvavá vzpoura‘

V prvním veřejném vystoupení po nedělním incidentu se Lukašenko také vyjádřil k Pratasevičovi, který je spoluzakladatel informačního kanálu Nexta na sociální síti Telegram a od roku 2010 se angažuje v protirežimních protestech. Lukašenko podle agentury TASS uvedl, že se aktivista chystal v Bělorusku zorganizovat „krvavou vzpouru“.

Lukašenko dnes také prohlásil, že ti, kdo přejí Bělorusku špatné věci, přešli od organizace nepokojů k fázi, kdy se snaží Bělorusko zadusit. Bělorusko podle něj tvrdě odpoví na možné sankce a "provokace" zahraničí.

Někteří představitelé západních zemí včetně českého premiéra Andreje Babiše označili běloruský zásah proti letadlu za „akt státního terorismu“. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pondělí shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku.

V přijatých závěrech bruselského summitu také vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států Evropské unie. Běloruský postup zkritizovaly také Spojené státy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme