Navalného bratr dostal od soudu roční podmínku. Podle jeho advokáta je verdikt nespravedlivý

Moskevský soud v pátek uložil bratrovi uvězněného opozičníka Alexeje Navalného Olegovi podmíněný trest - rok odnětí svobody s roční podmínkou - za porušení hygienických norem, jelikož se v lednu zúčastnil zakázané demonstrace za Navalného osvobození. „Pokládáme tento verdikt za nespravedlivý a odvoláme se,“ řekl agentuře TASS obhájce Nikas Paraskevov.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratr uvězněného opozičníka Alexeje Navalného Oleg | Zdroj: Reuters

O tři dny dříve týž soud vyměřil trest 18 měsíců omezení svobody Ljubov Sobolové, která je blízkou spolupracovnicí Navalného. Sobolová podle uloženého omezení nebude například smět opouštět svůj byt v době mezi desátou hodinou večerní až šestou ranní, účastnit se masových akcí, ani vycestovat za hranice města, kde má bydliště.

V Rusku padl první verdikt po obřích demonstracích. Navalného kolegyně nesmí v noci ven ani na protesty

Číst článek

Stejnému obvinění jako Sobolová a Oleg Navalnyj čelí Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, Marija Aljochinová z punkové a feministické skupiny Pussy Riot a další opoziční aktivisté.

V předvečer vynesení verdiktu nad Sobolovou byl Moskvan Dani Akel odsouzen k pokutě sto tisíc rublů (asi 29 500 Kč) za to, že šel na demonstraci, přestože měl jako nakažený koronavirem zůstat doma v izolaci.

Obžalovaným hrozí v nejhorším případě až dva roky vězení.

Sobolová donedávna působila jako právnička Navalného Fondu boje proti korupce, který ruské úřady zakázaly jako extremistickou organizaci. Podobně úřady zakročily i vůči dalším opozičním spolkům a nezávislým médiím. Pozorovatelé dávají tyto zásahy do souvislosti se zářijovými parlamentními volbami.

Navalnyj loni před regionálními volbami dokázal zkomplikovat život vládní straně Jednotné Rusko, a to kampaní za "chytré hlasování". V něm se kumulují hlasy nespokojených voličů ve prospěch nejsilnějšího z opozičních kandidátů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme