Druhá cesta, druhé zatčení. Ruský šaman Gabyšev se znovu vydal pěšky do Moskvy vyhnat Putina

Ruští policisté zatkli v Jakutsku šamana Alexandra Gabyševa, který se vydal už podruhé pěšky do Moskvy s cílem „vypudit prezidenta Vladimira Putina“. Informoval o tom server Novaja gazeta. Policisté v úterý Gabyševa zadrželi u dálnice a oficiální důvod zatčení zatím není znám.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gabyšev se poprvé na pochod proti Putinovi vydal v březnu. Měl v úmyslu urazit 8000 kilometrů a do hlavního města dojít v roce 2021. O Putinovi po cestě hovořil jako o démonovi. V září byl zatčen a čekalo ho psychiatrické vyšetření.

Na psychiatrii a pak zpět do Jakutska. Ruské úřady převezly zpátky šamana, který chtěl vyhnat Putina

Číst článek

Podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) dospěli psychiatři v Jakutsku k názoru, že Gabyšev je duševně nestabilní a neodpovídá za své činy.

Gabyševovi právníci s tím nesouhlasili a požádali o vyšetření nezávislými odborníky. Advokáti se obávali, že jejich klient bude podroben nucené léčbě. Nezávislí experti se domnívají, že Gabyšev je duševně v pořádku a nepotřebuje se léčit na psychiatrické klinice. Muž nebyl z ničeho obviněn.

Při první cestě Gabyševova „sláva“ postupně rostla a o šamana se zajímalo stále více lidí. Když v červenci dorazil do jihoruské Čity, sešlo se tam s heslem Rusko bez Putina na 700 lidí. Gabyšev tehdy prohlásil: „Bůh mi řekl, že Putin není člověk, ale démon. Nařídil mi vyhnat ho.“

Gabyševa sleduje web Pravozaščita, který zatím jeho poslední akci zaznamenal 8. prosince, kdy se muž vydal znovu na cestu do Moskvy, byť v Jakutsku nedávno bylo minus 44 stupňů. Podle RFE/RL s ním tentokrát vyšli dva další muži a skupina měla čtyři psy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme