Je na vozíku, ve vězení by nepřežil ani dva dny. Přesto z účtu StalinGulag nebojácně kritizuje Putina

Je tomu už deset let, co Rus Alexandr Gorbunov začal na internetu zveřejňovat své příspěvky komentující dění v Rusku a absurdity i nespravedlnosti tamního každodenního života. Ačkoli je upoután na invalidní vozík, černý humor ani vtip mu nechybí. Jeho příspěvky na účtu nazvaném StalinGulag se ale úřadům znelíbily, a tak ho začaly vyšetřovat. „V tuto chvíli je moje budoucnost jeden velký otazník,“ říká 27letý Gorbunov.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Již před deseti lety začal Rus Alexandr Gorbunov na internetu zveřejňovat své příspěvky komentující dění v Rusku a absurdity i nespravedlnosti tamního každodenního života | Foto: Anna Smolchenko | Zdroj: Profimedia/AFP

První twitterový účet si Alexandr Gorbunov založil ještě pod svým jménem. „Byl jsem ještě hodně mladý, ale politika mě zajímala a postupně jsem začal víc a víc komentovat politické dění,“ říká Rus.

Unlock 2019

Alexandr Gorbunov se na konci května zúčastnil v Praze konference Unlock 2019 pořádané organizací Centrum pro občanskou společnost (Prague Civil Society Centre). Ta do Česka pozvala aktivisty z postsovětských zemí, kteří při prosazování změn ve společnosti využívají nejrůznější technologická a inovativní řešení.

Do anonymity odešel Gorbunov v roce 2013, kdy na twitteru založil účet se jménem StalinGulag, jenž má v současnosti přes milion followerů. Na 300 tisíc dalších pak mladého Rusa sleduje na komunikační platformě Telegram.

Například známý opoziční vůdce Alexej Navalnyj o Gorbunovovi prohlásil, že je „nejdůležitějším politickým komentátorem v zemi“.

Razie policie

Mladého Rusa nijak neodradilo, že nemůže chodit, téměř nehýbe rukama a používá jen jeden prst k tomu, aby mohl ovládat svůj červený mobilní telefon připevněný k invalidnímu vozíku.

Když ho nicméně loni ruská média označila za autora příspěvků, popřel to. K účtu StalinGulag se přiznal až letos poté, co policie v dubnu provedla razii v domě jeho rodičů v Dagestánu i v bytě bratra v Moskvě. Rodičům policisté svou akci zdůvodnili tím, že někdo použil Gorbunovův telefon, aby s ním vyhrožoval bombou.

„Zdálo se mi, že zveřejnění mé identity je jediná možnost, jak ochránit rodinu. Domníval jsem se, že veřejná odezva, kterou to vyvolá, by mohla nějakým způsobem ovlivnit vyšetřování proti mně,“ líčí Rus pocházející z Machačkaly v autonomním Dagestánu.

Represivní zákony

Je mu ale jasné, že jeho „tah“ vůbec nemusí vyjít. „I samotné obvinění je smyšlené a absurdní. Stal jsem se podezřelým ze spáchání jakéhosi telefonického terorismu,“ dodává s tím, že na radu advokáta se zatím nechce příliš šířit o tom, jaké plánuje další kroky.

Rusko vyřeší problém s novinářem Golunovem do Putinovy besedy s občany, tvrdí prezidentská kancelář

Číst článek

„V posledních letech vidíme, že obecně obyvatelstvo chudne, a to ve všech směrech – sociálně, ekonomicky, ale ubývá i demokratických svobod,“ hodnotí Gorbunov současnou situaci v Rusku.

„Zdálo by se, že horší už to být nemůže, ale stále vidíme další nová obvinění proti lidem, kteří vystupují kriticky vůči současné vládě. Současně se objevují ve větším a větším množství absurdní represivní zákony, které často směřují k potlačování svobody projevu,“ dodává.

Jako příklad uvádí zákon o neúctě k moci, kde podle něj „ani sami zákonodárci nejsou schopni specifikovat, co to vlastně znamená ta neúcta, o které zákon hovoří.“

Исторический момент. Такой солидарности в России никогда не было. Хочется верить, что это только начало

23:12 – 09. 06. 2019

617 4941

(„Jde o historický moment. V Rusku nikdy nebyla taková solidarita,“ tweetoval například Gorbunov k tomu, že tři vlivné deníky vyšly se stejnou titulní stranou, a to kvůli případu investigativního novináře Ivana Golunova.)

Mocenské zdroje

V souvislosti s tlakem na sebe i svou rodinu nicméně Alexandr Gorbunov neuvažoval o tom, že by se svými internetovými komentáři přestal.

„Nepokládám se za zločince. Nemyslím si, že dělám něco špatného. Nekradu, nikomu neubližuji, jen hovořím o tom, že nemáme svobodné volby, že u nás nejsou soudy nezávislé, že u nás neexistuje nezávislé vyšetřování, naopak, že u nás ve věznicích dochází k mučení, že u nás existují političtí vězni a že máme nedostatek svobody slova,“ vypočítává mladý Rus.

„Pokud jde o budoucí vývoj v Rusku, nemyslím, že bych byl optimista či idealista, spíše jsem realista. Nemám žádné iluze. Uvědomuji si, že v Rusku je vláda velice silná, že má obrovské mocenské zdroje, které je schopna použít a také je používá. A jeden člověk sám o sobě nic nezmůže,“ myslí si Gorbunov.

Pokud jde o jeho budoucí život, plány úřadů nezná, ale je „připraven téměř na cokoli“. „Beru život takový, jaký je,“ říká Putinův internetový kritik. „Ale uvědomuji si, že mě mohou zatknout. A pokud by mě zatkli třeba jen na dva dny, tak pro mě by to znamenalo, že zemřu,“ dodává s tím, že kvůli nemoci potřebuje 24hodinovou péči.

„Nemohu se sám napít, nemohu si lehnout ani použít záchod a víme, že naše věznice ani vyšetřovací vazby nedisponují takovými možnostmi, abych tuto péči dostal,“ uzavírá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme