Lukašenko navštívil ve vězení opoziční představitele. ‚Uznal existenci politických vězňů,‘ řekla Cichanouská

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko navštívil ve vězení některé opoziční představitele. Podle opozičního portálu Nexta s nimi diskutoval o změnách ústavy, informovala v sobotu agentura DPA. V Bělorusku pokračují protesty proti úřady vyhlášenému vítězství Lukašenka v srpnových prezidentských volbách, které opozice považuje za zfalšované a které neuznává ani Evropská unie.

Tento článek je více než rok starý.

Minsk (Aktualizováno: 21:38 10. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (archivní foto)

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (archivní foto) | Foto: Tut.By | Zdroj: Reuters

Rozhovory s představiteli opozice, včetně Viktara Babariky, se údajně konaly ve vyšetřovacím vězení běloruské tajné služby KGB a trvaly čtyři a půl hodiny.

Cichanouská vyzvala na Slovensku EU k jednotě v postoji k Bělorusku. Sejde se i s Čaputovou

Číst článek

Babarika chtěl s Lukašenkem soupeřit v prezidentských volbách, ale skončil ve vězení ještě dříve, než naplno začal předvolební boj, píše DPA.

Šéfka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, která po volbách pod tlakem úřadů opustila Bělorusko, označila Lukašenkovo setkání s vězněnými představiteli opozice za výsledek demonstrací, a vyzvala k pokračujícímu tlaku na nové volby.

„Lukašenko tímto setkáním uznal existenci politických vězňů, které dříve zavrhoval jako kriminálníky,“ prohlásila.

Bývalý ministr kultury a velvyslanec ve Francii Pavel Latuška, který se stal členem opoziční koordinační rady a který byl podle médií přinucen opustit Bělorusko, uvedl, že setkání odráží slabost běloruského prezidenta. „Lukašenko byl nucen zasednout k jednacímu stolu s lidmi, které uvěznil,“ řekl. Zároveň vyzval k propuštění všech politických vězňů.

Česko pomohlo během protestů v Bělorusku 43 lidem. Trpí vážnými zraněními i traumaty, uvádí vnitro

Číst článek

Pozorovatelé označují Lukašenkovu návštěvu věznice za součást snahy o utišení protestů nabídkou vágně popsaných reforem, jako je například jeho návrh na přijetí nové ústavy.

„Po dvou měsících protestů a tvrdých represích se Lukašenko snaží situaci mírnit,“ uvedl nezávislý běloruský odborník na politiku Valerij Karbalevič.

„Diskuse o nové ústavě je pokusem vlády imitovat dialog. Umožnilo by to Lukašenkovi utopit protesty v rozhovorech, snížit napětí a prosazovat svou agendu doma i v zahraničí,“ dodal.

V neděli opozice plánuje protestní „pochod hrdosti“, v jehož rámci by se měli demonstranti po celé zemi hlasitě dožadovat svého práva na nové volby. Doufá, že do protestu se zapojí 100 tisíc lidí. „Ukážeme, že neúnavně usilujeme o svobodu, pokrok a změnu,“ sdělila opozice.

Nedělní protesty mají obvykle největší účast. V sobotu běloruským hlavním městem pochodovaly stoky žen, které protestovaly proti politickým represím a žádaly nové volby. Několik účastnic protestu bylo zadrženo, uvedla agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme