Běloruská jaderná elektrárna je v provozu. Lukašenko ji oslavuje, opozice ji nazývá geopolitickou zbraní

Běloruský vládce Alexandr Lukašenko v sobotu slavnostně zahájil provoz první jaderné elektrárny v zemi, kterou ale kritizují některé sousední země a obávají se o bezpečnost. Elektrárnu postavila ruská státní firma Rosatom a financovala ji Moskva prostřednictvím úvěru deset miliard USD (223,8 miliardy Kč), napsala agentura Reuters.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukašenko slavnostně zahájil provoz běloruské jaderné elektrárny | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Zdá se to být tak všední, jako když se postaví metro. Je to ale historický okamžik - země se stává jadernou mocností,“ citovala v sobotu Lukašenka státní tisková agentura BelTA.

Elektrárna se nachází blízko města Astravec, téměř 50 kilometrů od hlavního města Litvy Vilnius. Bělorusko začalo pouštět elektřinu z elektrárny do sítě na počátku tohoto týdne, což přimělo Litvu, aby zastavila dovoz elektřiny z Běloruska.

Litva se obává spuštění běloruské jaderné elektrárny na hranicích. Podala protestní nótu

Číst článek

Lotyšsko ve čtvrtek oznámilo, že obnovilo dovoz elektřiny z Ruska do pobaltských států, který byl pozastaven kvůli obavám, že jeho součástí může být i elektřina vyrobená v nové běloruské elektrárně.

Rozporuplné reakce

Stavba elektrárny rozděluje také Bělorusy, které těžce zasáhla černobylská jaderná katastrofa v roce 1986. Představitel běloruské opozice Andrej Sannikov na twitteru napsal, že elektrárna je „geopolitickou zbraní“ pro Lukašenka a Kreml proti Evropské unii a „radioaktivním nebezpečím pro Bělorusko a Evropu“.

Lukašenko již v pátek při slavnostním otevření třetí trasy minského metra prohlásil, že Bělorusko potřebuje ještě jednu jadernou elektrárnu, pokud se chce zbavit energetické závislosti na uhlí, ropě či plynu. Podle něj spuštění první jaderné elektrárny „je štěstí, je to dárek“.

Elektrárna má dva reaktory, každý o výkonu 1200 megawattů. Druhý reaktor by měl být připojen k síti v roce 2022. Část zařízení dodaly české firmy, mimo jiné armatury, čerpadla nebo potrubí.

Spuštění elektrárny přichází v době, kdy Běloruskem otřásají masivní protesty a stávky. Ty vyvolaly na začátku srpna prezidentské volby, které opozice považuje za zfalšované. Lukašenko, který je u moci od roku 1994, obvinění odmítá, stejně jako výzvy opozice k odstoupení.

Bělorusko dnes oficiálně spustilo svoji první jadernou elektrárnu Astravec (první blok). Zařízení, které stavěl ruský Rosatom, čelí kritice v Pobaltí kvůli obavám o bezpečnost. Nachází se necelých 50 km od Vilniusu. Litva na protest přestala úplně odebírat elektřinu z Běloruska.

12:03 – 07. 11. 2020

7 36

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme