‚Suverenita Běloruska je dnes ohrožena.‘ Lukašenko se sešel s ruským protějškem Putinem

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se ve čtvrtek sešel v Moskvě se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Lukašenkovi odpůrci se podle agentur AP a Reuters obávají, že by mohl vyměnit část národní suverenity své země za ruskou podporu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putin při přivítání Lukašenka ocenil, že je sladěna nejen spolupráce vlád obou zemí a prezidentských kanceláří, ale i zvláštních služeb. | Foto: Sputnik / Alexei Druzhinin / Kremlin | Zdroj: Reuters

Lukašenko se o víkendu zmínil o zmařeném údajném pokusu o puč a vyvolal spekulace o významu moskevských rozhovorů slovy, že se chystá k jednomu nejzásadnějších rozhodnutí za své vlády, která trvá už téměř 27 let. Vyvolal tím obavy opozice, že by mohl souhlasit se zřízením ruské vojenské základny v Bělorusku, anebo že národní měnu vystřídá rubl.

Putin varoval Západ před překročením ‚nepřekročitelných mezí‘. Ty určí Rusko samo

Číst článek

„Musíme pochopit, že suverenita Běloruska je dnes ohrožena,“ řekl Reuters opoziční politik Pavel Latuška. „My Bělorusové se nikdy nevzdáme suverenity a nezávislosti naší země. Jakákoliv rozhodnutí, která to ohrožují, nebudou právoplatná a budou přehodnocena,“ řekla AP opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská.

Podpora Kremlu pomohla Lukašenkovi překonat měsíce masových protestů po prezidentských volbách z loňského srpna, které byly podle opozice zfalšovány v Lukašenkův prospěch. Demonstrace polevily po tvrdých zákrocích pořádkových sil a zadržení tisíců lidí.

Putin při přivítání Lukašenka podle agentury Interfax ocenil, že sladěna je nejen spolupráce vlád obou zemí a prezidentských kanceláří, ale ukazuje se, že i zvláštních služeb obou zemí.

‚Provokace zvláštních služeb‘

Ruská bezpečnostní služba FSB v sobotu oznámila, že zadržela v Rusku dva běloruské občany kvůli pokusu o puč a atentát na Lukašenka. Bělorusko obvinilo čtyři lidi ze spiknutí s cílem uchopit moc v zemi.

Lukašenko tvrdí, že ho spiklenci chtěli zavraždit, unést členy jeho rodiny a vypnout elektrickou soustavu v zemi, a ukázal prstem na americké zpravodajské služby, aniž by poskytl důkazy. Putin ve středečním projevu vyčetl Západu mlčení ohledně tohoto údajného spiknutí a označil je za důkaz, že Západ podkopává stabilitu v Rusku a sousedních zemích.

Cichanouská odmítla tvrzení o údajném převratu jako „provokaci ruských a běloruských zvláštních služeb“.

‚Kdykoli se mu to bude hodit.‘ Putin uvedl, že je připravený jednat se Zelenským v Moskvě

Číst článek

Přiblížení k Rusku

Na začátku schůzky Lukašenko uvedl, že Rusko a Bělorusko musí „určit hranice, které by neměl nikdo překročit“. Ocenil pokrok v programech svazového soustátí, které obě země formálně tvoří, ale upozornil, že je záhodno zaměřit se na „akutní problémy, včetně obrany a bezpečnosti“.

AP připomněla, že Lukašenko opakovaně odolával pokusům Moskvy podmanit si Bělorusko. Autoritářský běloruský vůdce, který je u moci od roku 1994, slíbil, že se nevzdá nezávislosti dosažené po rozpadu Sovětského svazu a dosud odolal tlaku Moskvy na zřízení vojenské základny v Bělorusku. Lukašenkovy pozice ale během masivních protestů oslabily a sám se pod tlakem Západu přiblížil k Rusku.

„Muž, který se po celá desetiletí vydával za garanta suverenity, se stal přímým ohrožením suverenity,“ prohlásila Cichanouská o Lukašenkovi, který podle ní pozbyl legitimity a nemá právo přijímat rozhodnutí s dopady na budoucnost země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme