Ruského otce odsouzeného kvůli obrázku své dcery zadrželi v Minsku. ,Nevzdávej se,‘ napsala mu

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení kvůli protiválečné kresbě jeho dcery, byl zadržen v Minsku. Informovalo o tom několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení. Zároveň dostal od dcery z dětského domova dopis pro povzbuzení.

Minsk/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Moskaljov

Alexej Moskaljov | Zdroj: ČTK / AP

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem. Potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je, uvedl.

Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Ruský otec na útěku. Jeho dcera ve škole namalovala protiválečný obrázek, soud mu vyměřil dva roky

Číst článek

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho 13letá dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině.

Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení.

V pondělí u soudu Moskaljov v závěrečné řeči prohlásil, že má k ruské agresi na Ukrajině negativní postoj. „Kdybyste se teď zeptali, co si lidé myslí o speciální operaci na Ukrajině, tak si myslím, že dokonce v síni jsou lidé, víc než 90 procent, kteří řeknou, že jsou proti. A já s nimi souhlasím,“ řekl.

Krátce před vynesením rozsudku z domácího vězení utekl. Soud ho pak v nepřítomnosti poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině.

Mašin dopis

Maša skončila v dětském domově. Komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv. Moskaljov od ní dostal dopis, který zveřejnil mužův advokát. Dívka mu v emotivním textu vzkázala, že je skvělý otec, na kterého je hrdá, a vyzvala ho, aby se nevzdával.

Znění dopisu přineslo několik médií včetně portálu Meduza. „Věřím, že se všechno spraví a my dva budeme spolu. Doufám v to nejlepší a mám tě hrozně ráda,“ napsala Maša. Že má tatínka ráda, pak zopakovala na mnoha dalších místech dopisu.

Vraťte unesené děti, vyzývá Kyjev Moskvu. Rusko jich mělo z Ukrajiny odvézt téměř 20 tisíc

Číst článek

„Prosím tě, hlavně se nevzdávej... Ničím ses neprovinil, vždycky stojím za při tobě a všechno, co děláš, je správné. Měj na paměti, že zvítězíme... Love you, jsi hrdina, můj hrdina,“ vzkázala také otci Maša.

Dospívající dívka namalovala loni na jaře během výtvarné výchovy obrázek, na němž je ukrajinská vlajka s nápisem Sláva Ukrajině a ruská vlajka, na níž stojí Ne válce, Putinovi. Na obrázku je i žena, která drží za ruku holčičku a dlaní se snaží zastavit rakety letící ze směru Ruska.

Centrum, kde se dívka nachází, je uzavřeno a střeží ho policie. Maša se naposledy objevila na veřejnosti 1. března, když na videozáznamu šířeném na sociálních sítích popisovala policejní razii v bytě a zatčení svého otce.

Dívku v sociálním zařízení nijak oficiálně neomezují v tom, aby otce kontaktovala, uvedla zastupitelka města Jefremova Olga Podolská. Maša nicméně nemá telefon ani jinou možnost otci zavolat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme