‚Svobodu Navalnému, svobodu Rusku.‘ V Moskvě a dalších městech protestovali proti zatčení Navalného

Rusové protestovali proti zatčení Alexeje Navalného. Přes varování úřadů se konají nepovolené demonstrace v řadě měst, včetně Moskvy, kde se podle odhadu agentury Reuters sešlo na 40 tisíc lidí. Úřady uvádí 4000. Proti demonstrantům zasahují bezpečnostní složky. Počet zadržených narůstal během celé soboty, úřady jich evidují přes 3000, mezi nimi je i Navalného manželka Julie. Spolupracovníci Navalného ale ohlásili na příští víkend další protesty.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 6:55 23. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevské Puškinské náměstí a přilehlé okolí bylo podle zpravodajky Radiožurnálu plné lidí. Ti skandovali hesla „Svobodu!“,„Rusko bez Putina“, „Putin-zloděj“ a další. Bezpečnostní složky aktivně zatýkaly. „Vytahují z davu především ty nejaktivnější nebo známé tváře,“ uvedla.

Nakonec  jednotky OMON akci rozehnaly. Lidé se pokoušeli dostat do okolních ulic a dál do centra. Ulice ale bezpečnostní složky blokovaly a i v nich dál pokračovalo zatýkání. 

Ti, kdo vyšli protestovat vědí, že riskují zatčení. K sobotní 23. hodině SEČ a po půlnoci v Moskve bylo nevládním portálem OVD-Info evidováno 3 134 zatčených. Z dosavadního postupu jednotek je zřejmé, že bezpečností složky chtějí postupovat rezolutně.

A tak se také děje. Policie proti demonstrantům používá násilí, v centru Moskvy jsou ranění. Jedna z účastnic demonstrace sdělila, že její kamarádce teče krev z hlavy, protože ji příslušník speciálních jednotek OMON uhodil obuškem po hlavě.

Sociální sítě ani Telegram až na výjimky nefungují. Poté, co jednotky OMON rozehnaly akci ve středu Puškinského náměstí, lidé se pokoušeli dostat do okolních ulic a dál do centra. Ulice bezpečnostní složky blokují tak, aby lidé nemohli jít dál. Policie nyní účastníky zatýká.

Protestům předcházely výzvy

V minulých dnech se na sociálních sítích mobilizovalo velké množství lidí. Mezi nimi i hodně mladých lidí. Úřady se ale zároveň usilovně snažily lidi od protestů odradit a zabránit tomu, aby se vůbec uskutečnily. Požadovaly třeba, aby sociální sítě mazaly všechny příspěvky, které obsahují výzvy k nim. V některých školách začali obepisovat rodiče nebo žákům rozdávat letáky.

V pátek večer mimořádně vystoupil starosta Moskvy Sergej Sobjanin a vyzval organizátory i ty, kdo se plánují protestu zúčastnit, aby si to rozmysleli. Varoval, že bezpečnostní složky prý dohlédnou na zajištění pořádku ve městě. A i moskevská prokuratura a policie o pár hodin dřív avizovaly, že nepřipustí, aby se nepovolené demonstrace a pochody uskutečnily.

Studentům některých univerzit pak přímo pohrozili i vyloučením, pokud se jich zúčastní nebo budou zatčeni. To je případ třeba Petrohradské státní univerzity. Když se na to v pátek ptali novináři mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, tak se nechal slyšet, že vedení vysokých škol prý skutečně může různými způsoby vyvodit důsledky z účasti studentů na sobotních akcích.

V neposlední řadě policie taky zadržela hned několik nejbližších spolupracovníků Alexeje Navalného nebo šéfy jeho regionálních štábů v nejméně 20 ruských regionech.

Přehled s odhadovanou účastí na protestech proti zatčení Navalného v městech na ruském Dálném východě a Sibiři. Počet zatčených jsou dosud potvrzené případy, reálně jich bude víc. Největší účast se čeká v Moskvě a Petrohradě - 14:00 místního času (12:00 českého času).

09:08 – 23. 01. 2021

8 22

Úřady demonstrace nejčastěji nepovolovaly s odkazem na protiepidemiologická opatření, na zákaz pořádání veřejných akcí. To je případ Moskvy a řady dalších měst. Třeba v Tomsku ale žádost o schválení demonstrace na podporuje Alexeje Navalného místní úřady odmítly s tím, že ji organizátoři nepodali v zákonné lhůtě.

Není to ale vůbec výjimečná situace. Problém získat povolení k demonstraci je věc, se kterou se ruská nesystémová opozice potýká pravidelně nehledě na pandemii.

V městech po celém Rusku se dnes chystají protesty proti zatčení opozičního politika Alexeje Navalného a proti režimu Vladimira Putina. V Chabarovsku na Dálném východě začaly bezpečnostní složky proti účastníkům akce tvrdý zásah. Snaží se je vytlačit z centrálního náměstí.

06:10 – 23. 01. 2021

25 125

Z různých průzkumů vyplývá, že velká část společnosti je – nebo přinejmenším doteď – byla k politickým protestům dost apatická. Když v minulých letech například nezávislé sociologické centrum Levada dělalo průzkumy, tak z nich vycházelo, že ochotných jít na demonstraci, je jenom poměrně málo lidí. A když už, tak to byly hlavně nějaké lokální problémy typu nevole mít v sousedství skládku a podobně.

Osobnost Alexeje Navalného Rusy dost štěpí. Když zmiňovaní sociologové z Levada centra dělali loni v září, to znamená už po jeho otravě, průzkum vyloženě na to, jak ho Rusové vnímají, tak sice asi pětina jich uváděla, že ho vůbec nezná. Z těch, kteří ho ale znají, jim pak vycházely takové tři srovnatelně velké skupiny.

Přibližně třetina oslovených uváděla, že o něm nemůže říct nic dobrého, že jim vadí nebo ho zkrátka nemají vůbec rádi. Další zhruba třetina uváděla, že k němu chová respekt, empatii nebo že o něm nemůže říct nic špatného. No a třetina uváděla, že k němu má neutrální, lhostejný postoj. Je ale otázkou, nakolik s tím vším teď zahýbal jeho návrat a poslední události.

Ivana Milenkovičová, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme