Navalnyj dostal za organizaci demonstrací 30 dnů vězení. ‚Jsem připraven opět protestovat,‘ říká politik

Měsíc za mřížemi - k takovému trestu odsoudil moskevský soud známého opozičního politika Alexeje Navalného. Ten se podle soudu provinil tím, že 5. května organizoval nepovolenou demonstraci v centru Moskvy.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj u moskevského soudu | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

V Moskvě 5. května na demonstraci proti prezidentu Vladimíru Putinovi policie zadržela přes šest set lidí, po celém Rusku pak kolem 1600. Protest svolal Alexej Navalnyj pod heslem: Není carem. Demonstranti tím chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s dalším prezidentským obdobím Vladimíra Putina těsně před jeho inaugurací.

Navalnyj označil verdikt soudu za směšný a nezákonný. Ruští občané mají podle něj ústavní právo na nenásilné protesty. To, že došlo k potyčkám z policií, je podle Navalného dílem placených provokatérů.

„Třicet dní za mřížemi za právo vyjít do ulic svého města a říci mocným: nejsem vašim otrokem a nikdy se jím nestanu. Nepotřebuji nového cara. Vězení není nijak příjemné, ale jsem připraven vyjít (ven) a říkat to tolikrát, kolikrát bude potřeba. Dokud nedosáhneme svého. A vím, že nejsem jediný,“ uvedl politik na svém twitterovém účtu.

Navalnyj krátce před soudem publikoval další ze série videí, která rozkrývají údajnou korupci představitelů ruských elit. V novém klipu upozorňuje na aktivity mediálního magnáta Arama Gabreljanova, kterého Navalný označuje za propagandistu Kremlu.

mdo, vjb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme