Navalnyj dostal za organizaci demonstrací 30 dnů vězení. ‚Jsem připraven opět protestovat,‘ říká politik

Měsíc za mřížemi - k takovému trestu odsoudil moskevský soud známého opozičního politika Alexeje Navalného. Ten se podle soudu provinil tím, že 5. května organizoval nepovolenou demonstraci v centru Moskvy.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj u moskevského soudu | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

V Moskvě 5. května na demonstraci proti prezidentu Vladimíru Putinovi policie zadržela přes šest set lidí, po celém Rusku pak kolem 1600. Protest svolal Alexej Navalnyj pod heslem: Není carem. Demonstranti tím chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s dalším prezidentským obdobím Vladimíra Putina těsně před jeho inaugurací.

Navalnyj označil verdikt soudu za směšný a nezákonný. Ruští občané mají podle něj ústavní právo na nenásilné protesty. To, že došlo k potyčkám z policií, je podle Navalného dílem placených provokatérů.

„Třicet dní za mřížemi za právo vyjít do ulic svého města a říci mocným: nejsem vašim otrokem a nikdy se jím nestanu. Nepotřebuji nového cara. Vězení není nijak příjemné, ale jsem připraven vyjít (ven) a říkat to tolikrát, kolikrát bude potřeba. Dokud nedosáhneme svého. A vím, že nejsem jediný,“ uvedl politik na svém twitterovém účtu.

Navalnyj krátce před soudem publikoval další ze série videí, která rozkrývají údajnou korupci představitelů ruských elit. V novém klipu upozorňuje na aktivity mediálního magnáta Arama Gabreljanova, kterého Navalný označuje za propagandistu Kremlu.

mdo, vjb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme