Podle Kremlu není důvod vyšetřovat okolnosti stavu Navalného. ‚Němci spěchali s použitím slova otrava‘

Podle Kremlu v tuto chvíli není důvod vyšetřovat okolnosti náhlého vážného ochoření ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, který byl v bezvědomí hospitalizován na berlínské klinice Charité. Počáteční diagnóza německých lékařů, že byl otráven, podle Moskvy zatím není průkazná.

Moskva/Berlín (Aktualizováno: 18:17 25. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin a opoziční lídr Alexej Navalnyj

Ruský prezident Vladimir Putin a opoziční lídr Alexej Navalnyj | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že důvodem pro zahájení vyšetřování bude až určení konkrétní látky v těle Navalného a potvrzení, že šlo o otravu.

Reportér Soukup: Navalnyj mohl vadit zkorumpovaným úředníkům nebo miliardářům. Rozčiloval i Kreml

Číst článek

Navalnyj byl minulý týden hospitalizován nejprve v sibiřském Omsku poté, co se mu udělalo nevolno na palubě letounu letícího z Tomsku. Opoziční vůdce je už několik dní v kómatu; do Berlína byl letecky přepraven v noci na sobotu.

Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí vyzvala Rusko, aby podezření na otrávení Navalného vyšetřilo a pohnalo případné pachatele k odpovědnosti. Němečtí lékaři předtím uvedli, že objevili známky toxické látky v Navalného organismu.

Předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin v úterý prohlásil, že Merkelová sice Navalnému pomohla, její následné prohlášení a také výroky šéfa diplomacie EU Josepa Borrella prý ale budí podezření, zda údajná otrava kritika Kremlu není provokací Západu. Ten podle Volodina požaduje od Ruska, aby se nepletlo do běloruských záležitostí, do kterých se ale bezostyšně vměšují západní země a Ukrajina, uvedl list Vedomosti.

Volodin nařídil jednomu z výborů dumy, aby prošetřil, zda v Navalného případu nejde o zahraniční provokaci.

Vyšetřování?

Mluvčí Kremlu Peskov však v úterý řekl, že německá klinika látku průkazně neidentifikovala, a dodal, že není jasné, proč němečtí lékaři „spěchali“ s použitím slov o otravě.

„K vyšetřování musí být důvod. V tuto chvíli vše, co vy a já víme, je to, že pacient je v kómatu,“ řekl Peskov.

Člověk má křeče a sliní, zaměnit diagnózu není úplně reálné, říká o Navalného údajné otravě toxikolog

Číst článek

Mluvčí ujistil, že pokud bude otrava definitivně určena jako příčina Navalného indispozice, bude zahájeno vyšetřování. „Pokud bude látka identifikována a pokud bude určeno, že šlo o otravu, pak to samozřejmě bude důvod k vyšetřování,“ uvedl v úterý Peskov novinářům.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas i vzhledem k významu, jaký má Navalnyj pro ruskou opozici, žádá, aby byly vyjasněny všechny okolnosti jeho onemocnění a všichni odpovědní byli pohnáni před spravedlnost.

Francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je „nezbytné, aby se ruské úřady urychleně pustily do transparentního vyšetřování“ všech okolností údajné otravy Navalného. Ve stejném duchu se vyjádřilo i americké velvyslanectví v Moskvě.

O tom, že Navalnyj byl otráven, je patrně přesvědčena slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Navalného otrávili, domnívají se němečtí lékaři. Merkelová vyzvala Moskvu k vyšetření jeho kolapsu

Číst článek

„Rozhodně odsuzuji otrávení Navalného. Takové činy musí být naprosto nepřijatelné v jakékoli společnosti, která respektuje základní důstojnost lidských bytostí. Přeji Alexejovi sílu, aby se brzy cítil lépe,“ napsala v úterý v angličtině na twitteru.

Němečtí lékaři v pondělí oznámili, že v těle předáka ruské opozice byly laboratorními testy zjištěny stopy po otravě, konkrétní látka, která ji způsobila, zatím ale není známa. Nálezy však nasvědčují na intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v organismu. Mezi inhibitory cholinesterázy patří sarin a jiné nervové látky.

Kreml uvedl, že Rusko bude vděčné, pokud němečtí lékaři dokážou určit příčinu Navalného nemoci. Peskov rovněž odmítl jakákoli tvrzení o tom, že na zdravotním stavu Navalného má podíl nebo za něj nese odpovědnost ruský prezident Vladimir Putin. Taková tvrzení mluvčí označil za „prázdná slova“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme