Evropský soud pro lidská práva požaduje Navalného propuštění. Moskva to odmítá

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) žádá, aby Rusko propustilo uvězněného opozičního předáka Alexeje Navalného. Soud to oznámil ve středu na svých webových stránkách. Dodal, že vzal v potaz „povahu a rozsah rizika s ohledem na žadatelův život“. Dále uvedl, že jde o předběžné opatření a toto závazné rozhodnutí nabývá platnosti okamžitě. Moskva Navalného propustit odmítá a argumentuje nadřazením svého národního práva.

Štrasburk/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj u moskevského soudu za sklem

Alexej Navalnyj u moskevského soudu za sklem | Foto: Press service of Moscow City Court | Zdroj: Reuters

Obhájkyně Navalného Olga Michajlovová uvedla, že ESLP reagoval na její žádost, kterou podala 20. ledna. „Týká se nezákonného, jak my to vidíme, zatčení Navalného. Soud ve Štrasburku rozhodl, že Navalnyj musí být propuštěn na základě článku 39 (...) Podle současných pravidel a v souladu se všemi mezinárodními úmluvami, musí Rusko okamžitě Navalného propustit,“ řekla agentuře TASS Michajlovová.

Soud ve vysvětlení rozhodnutí uvedl, že po přijetí Navalného žádosti kontaktoval Rusko a požádal o zodpovězení otázek ohledně politikovy bezpečnosti.

První z nich byl dotaz, zda po loňské otravě jedovatou látkou ze skupiny novičok a nedopadení viníků zůstává ohrožen život Navalného. A pokud ano, jaká opatření ruské úřady přijaly na jeho ochranu. Třetí dotaz se týkal toho, zda podmínky Navalného věznění splňují evropské standardy.

Moskva podle ESLP mimo jiné odpověděla, že Navalnyj je zadržován v dobře střeženém zařízení a jeho cela je pod kontrolou skrze videokamery. Opozičník na to reagoval vyjádřením, že ruské úřady nemohou adekvátně ochránit jeho „život a zdraví“.

Rusko: Pro propuštění neexistují důvody

Ruské ministerstvo spravedlnosti už v úterý agentuře TASS sdělilo, že Moskva se rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva ohledně propuštění Navalného řídit nebude. Požadavek soudu označilo za „nehorázný zásah do fungování soudního systému svrchovaného státu“.

Ruská agentura o stanovisku ruského resortu spravedlnosti informovala poté, co se od svého zdroje dozvěděla, že ESLP by mohl o propuštění Navalného žádat. Ministerstvo dále uvedlo, že Evropský soud pro lidská práva podle něho nemůže nahradit národní soudy anebo zrušit či změnit jejich rozhodnutí.

Navalnyj podle prokuratury urazil válečného veterána. Navrhuje mu pokutu skoro milion rublů

Číst článek

Ve středu ministr spravedlnosti Konstantin Čujčenko toto stanovisko v podstatě zopakoval. „Neexistují žádné právní důvody pro propuštění této osoby z vazby, které by byly v souladu s ruskou legislativou,“ prohlásil Čujčenko.

Ruská strana také podle TASS argumentuje tím, že naplnění předběžných soudních opatření nepředpokládá evropská Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod.

Evropský soud pro lidská práva řeší stížnosti jednotlivců, nevládních organizací nebo skupin lidí na porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Soud je součástí Rady Evropy, jejímž členem je i Rusko.

Moskva se v minulosti podřizovala verdiktům ESLP a udělovala odškodné Rusům, kteří se na něj obrátili, nikdy ovšem nečelila požadavku soudu, aby propustila odsouzeného, podotkla agentura AP. Rusko také loni přijalo zákony, podle nichž má ruská ústava přednost před mezinárodním právem.

Navalného otrava a zatčení

Alexej Navalnyj se od srpna léčil v Berlíně po otravě jedovatou látkou ze skupiny novičok. Kritik Kremlu tvrdí, že otravu nařídil ruský prezident Vladimir Putin a že se ho pokusila odstranit tajná služba FSB, což Kreml popírá. V lednu se opoziční představitel vrátil do Ruska, policie ho okamžitě zatkla.

Soud na začátku února změnil jeho dříve uložený podmíněný trest v délce 3,5 roku na nepodmíněný, verdikt zdůvodnil porušením podmínky. Do výkonu trestu se započítá doba, kterou byl opoziční politik v domácím vězení, takže má za mřížemi strávit dva roky a osm měsíců.

Navalnyj byl v prosinci 2014 v Rusku odsouzen k 3,5 roku vězení podmíněně za údajnou zpronevěru z ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Sama firma přitom v listopadu 2014 podle agentury AFP uvedla, že neutrpěla žádnou škodu. ESLP v roce 2017 uznal, že ruské soudy porušily Navalného právo na spravedlivý proces.

Jeho současné uvěznění vyvolalo v Rusku protesty, navzdory úředním zákazům vyšly v lednu a únoru do ulic řady ruských měst desetitisíce lidí, policie proti nim tvrdě zasáhla. Navalného propuštění žádá rovněž Západ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme