Po boku Al-Káidy nebo Islámského státu. Rusko zařadilo Navalného štáby mezi extremisty a teroristy

Ruský úřad Rosfinmonitoring, který má na starosti boj proti praní špinavých peněz a proti financování terorismu, zařadil síť regionálních štábů opozičního politika Alexeje Navalného na seznam „extremistických a teroristických organizací“, kde už figurují stovky organizací a osob z Ruska a ciziny, včetně teroristické sítě Al-Káida a teroristické organizace Islámský stát (ISIS). Za spolupráci s těmito organizacemi hrozí až šest let vězení.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opozičník Alexej Navalnyj

Ruský opozičník Alexej Navalnyj | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Agentura AFP poznamenala, že zatím není jasné, zda rozhodnutí Rosfinmonitoringu souvisí se snahou ruských úřadů zakázat Navalného štáby a také Navalného fondy boje proti korupci a obrany práv občanů jako extremistické organizace. V takovém případě by jejich členům a přívržencům mohly hrozit vysoké tresty vězení.

Tváří tvář této hrozbě síť 37 štábů v ruských regionech ve čtvrtek ohlásila své rozpuštění. Moskevský soud již dříve na žádost prokuratury omezil prakticky veškerou činnost opozičníkových fondů a štábů.

Rusko zařadilo regionální štáby A. Navalného mezi extremistické a teroristické organizace. Na seznamu federální služby pro finanční dohled tak figurují po boku např. IS. V Rusku mají zatím zablokované účty. Po rozhodnutí soudu bude za spolupráci s nimi hrozit až 6 let vězení.

15:24 – 30. 04. 2021

12 29

Fond boje proti korupci, založený Navalným v roce 2011, proslul zejména svými skandálními odhaleními o úplatnosti špiček státní moci.

Například na počátku roku zveřejnil video o paláci na březích Černého moře, jehož skutečným majitelem je podle fondu prezident Vladimir Putin. Video zaznamenalo více než 116 milionů zhlédnutí na severu YouTube a přimělo Putina, aby osobně popřel vlastnictví objektu, což je krajně vzácná záležitost, dodala AFP.

Regionální štáby zase přispěly k rozmachu „inteligentního hlasování“ ve prospěch nejsilnějších ze soupeřů kandidátů vládní strany Jednotné Rusko.

mia, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme