Ahoj, tady Navalnyj, píše kritik Kremlu k první fotce z nemocnice. Dýchá bez přístrojů a občas opustí lůžko

Zdravotní stav kritika Kremlu Alexeje Navalného se zlepšuje. Poprvé od otravy a následné hospitalizace se v úterý objevil na fotce z nemocnice v Berlíně. Je na ní obklopený svojí rodinou. „Ahoj, tady Navalnyj, všichni mi chybíte,“ oslovil své sledující na sociální síti Instagram.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navalnyj s rodinou na fotce z nemocnice. | Foto: Instagram Alexeje Navalného | Zdroj: Reuters

Napsal také, že sice nemůže nic moc dělat, ale že mohl celý den dýchat sám, bez vnější pomoci. „Velmi se mi to líbilo,“ popsal v příspěvku.

„Už mu nemusí být poskytováno umělé dýchání a občas může opustit lůžko,“ oznámila v pondělí berlínská klinika Charité, která o ruského pacienta pečuje.

Navalnyj, který byl podle expertů v Rusku otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, už může například krátce vstát z nemocničního lůžka, uvedla klinika.

Otrava novičokem

Německá vláda v pondělí oznámila, že kromě německých expertů i laboratoře ve Švédsku a ve Francii nezávisle na sobě na základě zkoumání vzorků dospěly k závěru, že Navalnyj byl otráven novičokem, což je látka vyvinutá v bývalém Sovětském svazu.

Novičok proslul poté, co jím byl v předloni v březnu v anglickém Salisbury otráven spolu se svou dcerou bývalý důstojník ruské armádní rozvědky Sergej Skripal, který si ve vlasti odpykal trest za špionáž pro Brity. Londýn z otrávení Skripalových obvinil Rusko, Moskva vše popřela.

Německá vláda oznámila, že otravu Navalného novičokem potvrdily další laboratoře

Číst článek

Do Berlína byl Navalnyj převezen v kómatu z nemocnice v ruském Omsku několik dní poté, co během letu ze Sibiře do Moskvy 20. srpna zkolaboval.

Západ od Ruska požaduje objasnění a zevrubné vyšetřování. Moskva tvrdí, že není co vyšetřovat, protože ruští lékaři v Navalného těle žádné toxické látky nenašli a pro spuštění vyšetřování chybějí důkazy.

V úterý mluvčí Kremlu prohlásil, že Moskva nechápe, proč taky nedostala vzorky, které německá strana poskytla laboratořím ve Francii a Švédsku. „Rusko absolutně bylo a zůstává otevřeno spolupráci a součinnosti při objasnění toho, co se stalo,“ ujistil mluvčí Dmitrij Peskov, tradičně bez toho, že by zmínil jméno odpůrce prezidenta Vladimira Putina.

ČTK, Tereza Kráčmarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme