Spolupracovnici Navalného Sobolovou obvinili z vloupání. Natáčela v domě příslušníka tajných služeb

Ruská policie v pátek provedla razii v bytě Ljubov Sobolové, spolupracovnice opozičního předáka Alexeje Navalného. Po celodenním výslechu vyšetřovací výbor nařídil právničku na 48 hodin zadržet, uvedl tým Navalného na twitteru. Výbor oznámil, že proti Sobolové bylo zahájeno trestní stíhání kvůli podezření, že s použitím násilí nedovoleně vnikla do bytu cizí osoby. Incident podle Navalného souvisí s pokusem o jeho zabití z letošního léta.

Moskva (Aktualizováno: 21:51 25. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj (archivní foto) | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

„(V pátek) v sedm ráno vtrhla policie do bytu Ljubov Sobolové,“ napsala na twitteru organizace Fond boje s korupcí (FBK), kterou založil Navalnyj a kde je Sobolová právní poradkyní.

Navalnyj na webu napsal, že Sobolová se v pondělí snažila osobně setkat s členem toxikologického týmu ruské tajné služby FSB Konstantinem Kudrjavcevem. Ten se podle Navalného a jeho spolupracovníků zúčastnil operace, jejímž cílem bylo Navalného coby kritika Kremlu otrávit.

Když se Sobolová pokoušela dozvonit na Kudrjavcevův byt, z vedlejších dveří vyšla sousedka, podle Navalného šlo o Kudrjavcevovu tchyni. Sama Sobolová zveřejnila na internetu přímý přenos, v němž informovala, že se jí povedlo do bytu sousedícího s Kudrjavcevovým dostat.

Vyšetřovací výbor v prohlášení uvedl, že Sobolová se pokoušela dostat do moskevského bytu starší ženy a oblékla si za tímto účelem uniformu, kterou nosí pracovníci ruského úřadu pro ochranu spotřebitelů (Rospotrebnadzor).

Po dvou nezdařilých pokusech právnička podle prohlášení zmanipulovala kurýra, tvrdila mu, že je opuštěná matka malého dítěte, a tímto způsobem se jí podařilo dostat do budovy. Když pak starší žena otevřela dveře svého bytu, Sobolová ji prý odstrčila a vtrhla dovnitř. Své protiprávní jednání přitom natáčela na mobilní telefon, podotkl výbor ve své zprávě.

Po stopách otravy Navalného. Agenti FSB, kteří mu byli v patách, se dopustili několika chyb

Číst článek

V pondělí televize CNN citovala ze záznamu telefonátu, který jí poskytl Navalného tým a na němž Kudrjavcev v domnění, že hovoří s vysokým činitelem ruské bezpečnostní rady, mimo jiné uvedl, že toxická látka novičok byla Navalnému nastražena do spodního prádla. FSB záznam označila za podvrh.

Otrava Navalného

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj je dlouhodobým kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina a je známý také jako bojovník proti korupci v elitách Ruska. Hospitalizován byl 20. srpna, když zkolaboval na palubě letounu, kterým letěl ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Téměř tři týdny byl v kómatu.

Nejprve ho přijala nemocnice v Omsku, kde letadlo nouzově přistálo, krátce nato byl na naléhání jeho blízkých přepraven do Berlína. Tam se z otravy vyléčil.

Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru došla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Rusko ale tvrdí, že jeho vlastní testy stopy jedu v Navalného organismu neodhalily.

Evropská unie kvůli otravě aktivisty uvalila na Rusko sankce, Moskva pak zveřejnila vlastní sankční seznam se jmény představitelů EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme