Navalného po návratu do Ruska zadrželi. Příletu předcházela nečekaná změna místa přistání

Ruského opozičního předáka Alexeje Navalného zadrželi policisté při pasové kontrole po přistání v Moskvě. Oznámil to jeho právník a potvrdila to vězeňská služba. Na letiště Vnukovo mělo letadlo s Navalným na palubě přistát před půl šestou SEČ, kolem šesté hodiny ale letadlo změnilo cíl a přistálo na letišti Šeremetěvo v jiné části Moskvy. Navalný přiletěl z Berlína, kde se od srpna léčil po otravě látkou ze skupiny Novičok.

Moskva (Aktualizováno: 22:55 17. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo s Navalným na palubě přistálo se zpožděním před sedmou hodinou SEČ. „Jsem šťastný, že jsem přiletěl. Tady jsem doma,“ řekl novinářům při průchodu letištní halou. Následně ho při pasové kontrole zadrželi a odvedli policisté. Podle Navalného právničky Olgy Michajlovové je zadržený v tranzitní zóně.

Ruská vězeňská služba na opozičního politika už na konci prosince vydala zatykač. Požaduje jeho zatčení kvůli tomu, že se Navalnyj údajně vyhýbal povinné kontrole kvůli podmíněnému 3,5letému trestu za zpronevěru. Úřady ho také nedávno obvinily, že pro osobní účely zneužil peníze ze svého fondu na boj proti korupci. Údajně šlo o více než 350 milionů, v přepočtu asi 105 milionů korun.

Navalnému hrozí po návratu do Ruska 3,5 roku vězení. Vězeňská služba má na něj zatykač

Číst článek

Sám Navalnyj označil kauzy za politicky motivované a porušení práva na spravedlivý proces konstatoval i Evropský soud pro lidská práva. Vězeňská služba nyní kvůli údajnému nepodstoupení povinných kontrol žádá změnu podmíněného trestu na nepodmíněný.

Zásah na letišti

Na letišti Vnukovo, kde mělo letadlo s Navalným původně přistát, zasahovala policie proti shromážděným lidem, kteří přišli opozičního lídra přivítat. Policie do budovy letiště pouštěla pouze cestující s letenkami, davy lidí se ale sešly v předsálí letiště a před vchodem. Policisté na místě zatkli několik Navalného spolupracovníků. Novináři na místě zachytili na videu policii, jak odvádí opoziční političku Ljubov Sobolovou.

Kolem páté hodiny začali na místě působit příslušníci zásahové jednotky OMON, kteří vytlačovali lidi, kteří přišli přivítat Navalného po přistání. Ruská generální prokuratura už dříve varovala, že akci bude považovat za nelegální shromáždění. To znamená, že účastníkům hrozí zatčení. Podle serveru OVD-info zadrželi policisté minimálně 50 lidí, mezi nimi Navalného spolupracovníky i novináře.

Na letiště se vydali i odpůrci Navalného včetně radikálů z hnutí SERB. Ti mu v roce 2017 chrstli do obličeje zelenou dezinfekci, kvůli čemuž pak musel podstoupit operaci oka.

Rozhovory z Německa

Rusko v neděli oznámilo, že mu Německo předalo dokumenty, které se týkají případu Navalného otravy. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Německé ministerstvo spravedlnosti předtím oznámilo, že Rusku předalo přepisy rozhovorů s Navalným. Zároveň vyzvalo ruské úřady, aby případ pečlivě vyšetřily. Podíl na politikově otravě Rusko důrazně odmítá.

Navalnyj i přes hrozbu zatčení trval na svém návratu do vlasti. Důvodem jsou letošní očekávané parlamentní volby v Rusku, ve kterých vládnoucí strana Jednotné Rusko bude chtít obhájit ústavní většinu a stvrdit tím nedávné ústavní změny. Navalnyj se snaží proti vládnoucí straně mobilizovat opozici.

Ivana Milenkovičová, Helena Berková, Ondřej Zlámal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme