Navalnyj trpí neznámou nemocí, ve vězení ho ale neléčí, uvedl jeho právník. Nyní je opět na samotce

Vězněný ruský opoziční předák Alexej Navalnyj je nemocný a nedostává se mu lékařské péče, uvedl v úterý jeho právní zástupce Vadim Kobzev. Na twitterovém účtu samotného Navalného se píše, že ho správa věznice opět přemístila na samotku a musí snášet „extrémně pekelné“ podmínky.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navalnému volali záchranku kvůli onemocnění žaludku, které se zhoršilo po dalším umístění na izolaci, uvedl jeho právník

Navalnému volali záchranku kvůli onemocnění žaludku, které se zhoršilo po dalším umístění na izolaci, uvedl jeho právník | Zdroj: Reuters

V noci z pátku na sobotu k němu volali záchranku kvůli onemocnění žaludku, které se zhoršilo po dalším umístění na izolaci, napsal Kobzev na svém twitterovém účtu, kde rovněž uvádí, že Navalnyj trpí neznámou nemocí, na kterou ho nikdo neléčí.

„Podle jeho lékařských záznamů za těch 15 dní zhubl o osm kilo,“ pokračuje právník s poznámkou, že balíky s léky, které posílá Navalnému jeho matka, se jí vracejí zpět. Kobzev zároveň píše o podezření, zda úřady nenechávají zdravotní stav stav kritika Kremlu „postupně zhoršovat“. „Budeme žádat toxikologické a radiologické testy,“ uvedl.

Šestačtyřicetiletý opoziční předák se v roce 2020 několik měsíců zotavoval v Německu z otravy, kterou podle západních laboratoří způsobila bojová látka ze skupiny novičok. Navalnyj obvinil Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil i otravu.

Nejvýznamnější domácí kritik ruského prezidenta Vladimira Putina si nyní v Rusku odpykává 11,5 roku vězení. Za mřížemi se ocitl poté, co ho soud uznal vinným z podvodů a pohrdání soudem v případech, které byly podle Navalného vykonstruované s cílem ho umlčet, připomíná agentura Reuters.

Opozice Putina nesvrhne, lidé byli po generace trénovaní v politické apatii, říká ruská aktivistka

Číst článek

Navalnyj nadále vystupuje prostřednictvím sociálních médií. Na jeho twitteru se v úterý objevila informace, že ho správa věznice v pátek propustila ze samotky, aby ho tam v pondělí na dalších 15 dní zase poslala.

Stalo se tak podle něj poté, co jeho podporovatelé zveřejnili informaci, podle níž vězeňská služba prý platí příliš mnoho za zelí a přebytky si nechává.

„Denní režim změnili z pekelného na extrémně pekelný,“ uvádí se na Navalného twitteru, který správu trestanecké kolonie viní i z toho, že mu zakazuje kupovat si za vlastní peníze jídlo. Ruské ministerstvo vnitra na žádost o komentář zatím nereagovalo, podotkl Reuters. Navalnyj byl podle něj v posledním roce na samotku umístěn opakovaně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme