Navalného otrávili, domnívají se němečtí lékaři. Merkelová vyzvala Moskvu k vyšetření jeho kolapsu

V těle předáka ruské opozice Alexeje Navalného byly laboratorními testy zjištěny stopy po otravě. Konkrétní látka, která intoxikaci způsobila, není známa. Oznámila to v sobotu berlínská klinika Charité, kde o Navalného pečují. Ve společném prohlášení pak německá kancléřka Angela Merkelová a šéf německé diplomacie Heiko Maas uvedli, že Moskva musí plně a nade vší pochybnost vyšetřit okolnosti Navalného zdravotního kolapsu.

Aktualizováno Berlín (Aktualizováno: 20:26 24. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj u moskevského soudu | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

„Klinické nálezy nasvědčují na intoxikaci látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy. Konkrétní látka ještě není známa,“ uvedla nemocnice v tiskovém prohlášení. 

„Působení toxické látky, tedy inhibitoru cholinesterázy, bylo prokázáno několikrát a v nezávislých laboratořích“ dodala Charité.

Otrava Navalného? ‚Západ by mu měl poskytnout pomoc a sundat si růžové brýle,‘ říká odborník

Číst článek

Lékaři omské nemocnice ale tvrdí, že jejich testy u Navalného žádné příznaky otravy nervovými látkami neprokázaly.

Cholinesteráza je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v těle a mozku, má za úkol je přerušovat.

Inhibitory cholinesterázy, jako jsou sarin a jiné nervové látky, narušují působení tohoto enzymu v těle, svaly jsou poté zahlceny nahromaděným nervovým přenašečem acetylcholinem a dochází k ochromení jejich běžné činnosti a selhání tělesných orgánů.

Otravě lze v určitých případech předejít jen včasným aplikováním protilátky, například atropinu. Přesto většinou dochází k trvalému poškození nervové soustavy.

„Vzhledem k tomu, že tento jed vyvolává změny v mozku, tak je celkem velmi pravděpodobné, že určité dlouhodobé účinky tady mohou být i po vyléčení,“ uvedl pro Radiožurnál Jiří Patočka z Jihočeské univerzity.

Látky ze skupiny inhibitorů cholinesteráz mají přitom také lékařské využití, používají se při léčbě lehčích a středních forem demence, například Alzheimerovy choroby.

Není v ohrožení života

Alexej Navalnyj je nyní na jednotce intenzivní péče. Je nadále udržován v bezvědomí, aktuálně ale není ohrožen na životě, uvedli berlínští lékaři.

Berlínští lékaři Navalnému na základě laboratorního nálezu podali atropin, který se používá například jako protijed na otravu nervovými plyny a organofosfátovými insekticidy a herbicidy.

Politico: Vypukl hon na viníka otravy ruského opozičníka Navalného

Číst článek

Prozatím není vyloučeno, že Navalnyj bude trpět trvalými následky, poškozena může být například jeho nervová soustava.

Nález lékařů v Berlíně je tak v rozporu s tvrzením jejich ruských kolegů. Ti podle listu Kommersant otravu vyloučili a za důvod zdravotního kolapsu označili poruchu metabolismu.

„Zodpovědní musí být vypátráni a musí se zodpovídat,“ uvedli v pondělním společném prohlášení německá kancléřka Angela Merkelová a šéf německé diplomacie Heiko Maas.

Čtyřiačtyřicetiletý opozičník letěl ve čtvrtek ze sibiřského Tomsku do Moskvy, když se mu udělalo nevolno. Letadlo proto nouzově přistálo v Omsku, kde byl Navalnyj hospitalizován.

Z Omsku ho pak v sobotu přepravilo německé letadlo se speciálním zdravotnickým vybavením do Berlína.

mja, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme