Policie v Moskvě kontroluje příznivce opozičníka Navalného. Adresy získaly z uniklých dat na internetu

Moskevská policie od úterního večera kontroluje příznivce opozičního představitele Alexeje Navalného v jejich bydlištích poté, co se jejich adresy dostaly na internetu do databáze dat týkajících se Navalného projektů. Ve středu o tom informoval zpravodajský server Meduza.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj u moskevského soudu za sklem | Foto: Press service of Moscow City Court | Zdroj: Reuters

Policie podle platformy OVD-Info, která v Rusku monitoruje policejní zásahy, zatím tímto způsobem navštívila nejméně 34 lidí. Ti se buď zaregistrovali na dvou webech souvisejících s Navalným, nebo přispěli na jeho organizaci Fond boje proti korupci (FBK).

Mluvčí Navalného dostala trest rok a půl omezení svobody za účast na demonstraci

Číst článek

V některých případech policisté kontrolované lidi vyzvali, aby známého kritika Kremlu nahlásili za nezákonné nakládání s osobními údaji.

Dopisovatel opozičního listu Novaja Gazeta Ilja Azar uvedl na sociální síti Telegram, že policie dorazila i k němu domů. „Nebyl jsem doma, ale sousedům říkali něco o osobních údajích, které se prý dostaly na internet,“ upřesnil.

Navalnyj si odpykává trest odnětí svobody v délce dva a půl roku za údajnou zpronevěru kosmetické firmě Yves Rocher. Sama firma ale popřela, že by utrpěla škodu, a opoziční předák připomíná, že byl odsouzen v procesu, který Evropský soud pro lidská práva shledal nespravedlivým, za což mu ruský stát již vyplatil odškodnění.

Navalného úřady vzaly do vazby v lednu bezprostředně po jeho příletu z Německa, kde se zotavoval z otravy nervově paralytickou látkou novičok. Tou byl zasažen uprostřed kampaně proti vládní straně Jednotné Rusko. Na počátku roku se v Rusku konaly rozsáhlé nepovolené demonstrace za jeho propuštění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme