Ruská policie zadržela během demonstrací přes 5000 Navalného stoupenců, mezi nimi i politikovu ženu

Ruská policie při nedělních demonstracích zadržela přes 5000 lidí, informoval server OVD-Info. Rusové druhý víkend v řadě protestovali v desítkách měst po celé zemi. Spouštěčem demonstrací se stalo zatčení opozičního politika Alexeje Navalného po jeho návratu z Německa, kde se léčil z otravy Novičokem. Mezi zadrženými demonstranty je podle týmu Navalného i manželka opozičníka, Julija Navalná. Úřady akce považují za nezákonné.

Moskva (Aktualizováno: 22:01 31. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po 22. hodině (SEČ), po půlnoci v Moskvě server OVD-Info uvádí, že celkem bylo zadrženo už 5135 lidí, z toho v hlavním městě 1653.

Situace byla v mnohém jiná oproti minulému víkendu. Lidé se nekoncentrovali na jednom místě, ale byli roztroušeni na několika kilometrech v hlavním městě. Moskvou se vydali na pochod, skandovali a projíždějící auta troubila na podporu.

Do centra se kvůli tomu přesunuly bezpečnostní složky, na místě bylo několik desítek těžkooděnců.

Ačkoliv se jejich přítomnost zdála masivní a některé zásahy - zejména při zatýkání - se neobešly bez násilí, oproti minulému víkendu zatím není hlášeno tolik raněných. Informace, které jsou k dispozici, však nelze pokládat za celistvé, protože úřady blokují přístup k internetu a zejména k sociálním sítím.

Ruská generální prokuratura s předstihem varovala, že lidé, kteří se zúčastní demonstrací, mohou být stíháni za účast na masových nepokojích, za což hrozí až osm let vězení. V případě, že by při protestech došlo k násilnostem, mohli by být viníci v krajním případě odsouzeni až k 15 letům vězení.

Demonstrace se nekonaly pouze v ruské metropoli, ale také v několika dalších městech. Například na Dálném východě asi stovka Navalného příznivců vyšla u mořského pobřeží na led, kde vytvořili ze svých těl písmeno N a vykřičník. „Zatknou každého, kdo už nevydrží na mraze a vrátí se na břeh," poznamenal zpravodaj listu Kommersant.

Demonstrovalo se i Petropavlovsku-Kamčatském a v Chabarovsku.

Organizace protestů

Během uplynulých dnů zatkly bezpečnostní složky mnoho spolupracovníků Alexeje Navalného. Ti se nedělních protestů tedy nemohli zúčastnit – odpykávají si několikadenní tresty, případně jsou v domácím vězení.

Informace o organizaci protestů se šířila pomocí obecných účtů Navalného štábu, zejména prostřednictvím komunikační sítě Telegram. Nicméně úřady se snažily sociální sítě blokovat, a tak se stran organizace jednalo spíše o chaotické protesty.

Demonstrace se konají napříč celým Ruskem. Protestuje se v Moskvě, Petrohradě, Omsku ale i v Petropavlovsku-Kamčatském a v Chabarovsku. | Foto: Anton Vaganov | Zdroj: Reuters

Protesty minulý víkend

Minulou sobotu se proti věznění Navalného demonstrovalo v desítkách ruských měst, přičemž bezpečnostní složky zadržely přes 3000 lidí.

Alexeje Navalného policie zadržela 17. ledna, a to bezprostředně po jeho návratu z Německa, kde se léčil po otravě nervově paralytickou látkou Novičok. Z té ruský opozičník obviňuje ruskou tajnou službu a osobně prezidenta Vladimira Putina.

Soud tento týden zamítl odvolání Navalného proti vazbě, ve které nyní hlavní kritik Kremlu čeká, zda nebude poslán do vězení kvůli údajnému porušování pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Mluvčí ruského ministerstva vnitra Irina Volková v sobotu vzkázala, že lidé by se měli protestů zdržet kvůli pokračující epidemii covidu-19. Každý, kdo bude přistižen při porušování karanténních opatření, podle ní může čelit trestnímu stíhání.

Ivana Milenkovičová, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme