Navalného organizace zůstávají v Rusku označené jako extremistické. Soud potvrdil jejich zákaz

Ruský soud zamítl odvolání organizací spojených s vězněným opozičním politikem Alexejem Navalným proti jejich označení za extremistické. V červnu jim soud nižší instance zároveň zakázal činnost. Jejich spolupracovníci nesmí kandidovat. Volby do federálního parlamentu i na nižších úrovních budou v září.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj, jenž si odpykává 2,5 roku dlouhý trest vězení, obvinění z extremismu dlouhodobě odmítá (archivní foto) | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Moskevský odvolací soud ve středu zasedal za zavřenými dveřmi, oznámil pouze část rozsudku.

Potvrdil ale dřívější rozhodnutí soudu nižší instance, aby Fond boje s korupcí a regionální štáby Alexeje Navalného byly považované za extremistické. Na seznamu zakázaných organizací tak figurují po boku například takzvaného Islámského státu.

V Rusku padl první verdikt po obřích demonstracích. Navalného kolegyně nesmí v noci ven ani na protesty

Číst článek

Podle prokuratury se Navalnyj a jeho spolupracovníci pokoušeli o změnu ústavního pořádku. Letos začátkem roku opakovaně svolávali protesty po celé zemi. Ruské úřady je odmítly povolit.

Navalného obhájce Ivan Pavlov na středeční rozsudek reagoval slovy, že se nejprve obrátí na kasační soud v Rusku a poté na Evropský soud pro lidská práva.

„Máme k tomu dostatečné důvody, protože soud tak spěchal, že se dopustil řady závažných pochybení,“ citovala obhájce agentura TASS.

Navalnyj, jenž si odpykává 2,5 roku dlouhý trest vězení kvůli porušení podmínky staršího rozsudku, obvinění z extremismu dlouhodobě odmítá. Označil je za pokus o potlačení opozice vůči vládnoucí straně prezidenta Vladimira Putina Jednotné Rusko před volbami, poznamenala ve středu agentura Reuters.

mia, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme