Soud zamítl Navalnému odvolání, ale zkrátil dobu jeho trestu odnětí svobody o šest týdnů

Moskevský městský soud v sobotu zamítl odvolání ruského opozičního představitele Alexeje Navalného a potvrdil mu trest vězení za porušení pravidel podmínečného trestu. Dobu odnětí svobody mu nicméně zkrátil o šest týdnů na zhruba 2,5 roku. Informovaly o tom světové tiskové agentury.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátkem letošního února soud změnil trest na nepodmíněný, neboť Navalnyj se podle soudkyně vyhýbal kontrolám (ilustrační foto) | Foto: Press service of Moscow City Court | Zdroj: Reuters

Navalnyj byl v prosinci 2014 pomínečně odsouzen k vězení v délce 3,5 roku za údajnou zpronevěru. Začátkem letošního února soud změnil trest na nepodmíněný, neboť Navalnyj se podle soudkyně vyhýbal kontrolám. Do výkonu trestu mu ovšem započítal deset měsíců již dříve strávených v domácím vězení. Odvolací soud v sobotu změnu trestu na nepodmíněný potvrdil, připsal ale odsouzenému k dobru dalšího půldruhého měsíce dřívějšího domácího vězení.

Evropský soud pro lidská práva požaduje Navalného propuštění. Moskva to odmítá

Číst článek

Navalnyj byl zadržen 17. ledna bezprostředně po návratu z Německa, kde se léčil z loňské otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Otravu Navalnyj připisuje prezidentu Vladimiru Putinovi a ruské tajné službě FSB. Kreml všechna obvinění odmítá a zpochybňuje i to, zda Navalnyj byl vůbec otráven.

Proti věznění Navalného se na mnoha místech Ruska konaly demonstrace, při nichž policie podle agentury AP pozatýkala na 11 000 lidí. Západ věznění Putinova odpůrce i tvrdý zásah proti demonstrantům odsuzuje a zvažuje další sankce proti Rusku.

Trest snížili o 1,5 měsíce. Skvělé, řekl Navalnyj ironicky v soudní síni po ohlášení verdiktu.

Po poledni má nejvýraznější tvář ruské opozice předstoupit před jiný moskevský soud, u kterého čelí obžalobě z pomluvy 94leté válečného veterána, jenž loni v propagačním videu před celostátním referendem podporoval změny v ústavě. Očekává se Navalného závěrečné vystoupení a rozsudek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme