Rusko pošlapalo práva Navalného, rozhodl Evropský soud ve Štrasburku. Kreml nesouhlasí

Rusko porušilo práva opozičního vůdce Alexeje Navalného, když mu v roce 2014 uložilo domácí vězení a uvalilo na něj další restriktivní opatření. Rozhodl o tom v úterý Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Navalnyj podle agentury AFP verdikt označil za vítězství. Zároveň uvedl, že bude mít vážné důsledky pro všechny, kteří se v Rusku dopouštějí svévole. Kreml s rozhodnutím soudu nesouhlasí.

Štrasburk/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Opoziční vůdce Alexej Navalnyj byl umístěn do domácího vězení v únoru 2014 a strávil v něm deset měsíců během vyšetřování kvůli podezření ze zpronevěry. Jeho stoupenci toto vyšetřování považují za politicky motivované. Navalnyj mimo jiné dostal několik pokut za účast na demonstracích a ruský soud nařídil zablokovat jeho web.

Rusko schválilo tresty za zapojování dětí do demonstrací. ‚Je to kvůli mně,‘ napsal Navalnyj na twitter

Číst článek

Domácí vězení nebylo podle štrasburského soudu přiměřené, neboť neexistovalo nebezpečí útěku. Skutečným cílem sankcí vůči opozičnímu předákovi bylo podle soudu „omezení jeho politické činnosti“.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov rozhodnutí štrasburského soudu označil za „poměrně nečekané“ a odmítl ho. „S tím lze sotva souhlasit,“ řekl novinářům. Dodal, že posoudit Navalného kauzu je věcí ruského ministerstva spravedlnosti.

Štrasburský soud uvedl, že Navalnyj musel nosit elektronické nákotníky, mohl komunikovat jen s nejbližší rodinou a svými právníky a nesměl psát dopisy ani se vyjadřovat na internetu.

Ruský stát má teď Navalnému podle agentury DPA zaplatit odškodné přes 22 600 eur, v přepočtu téměř 579 tisíc korun. Rozsudek ještě není pravomocný, obě strany se proti němu mohou do tří měsíců odvolat.

Nejprve výzva na souboj, nyní šéf ruské Národní gardy opozičního lídra Navalného zažaloval za pomluvu

Číst článek

Štrasburský soud konstatoval, že Rusko porušilo články 5, 10 a 18 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, týkající se osobní svobody a svobody vyjadřování.

Dvaačtyřicetiletý Navalnyj je považován za nejvýraznější tvář ruské opozice a za největšího opozičního konkurenta ruského prezidenta Vladimira Putina.

Evropský soud pro lidská práva už loni v listopadu konstatoval, že politicky motivované bylo také opakované zadržování Navalného mezi lety 2012 a 2014. Soud zároveň Moskvě nařídil, aby Navalného odškodnila částkou 63 tisíc eur.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme