Chybějící servery, prázdné trezory. Ruské úřady provedly razii v kancelářích opozičníka Navalného

Ruské úřady provedly razii ve třech moskevských kancelářích opozičního představitele Alexeje Navalného. Devět lidí dočasně zadržely a zabavily část vybavení, informoval v pátek list The Moscow Times. Podle něj zásah zřejmě souvisí s chystanými komunálními volbami, v nichž Navalnyj vyzval voliče, aby hlasovali proti kandidátům podporovaným Kremlem.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby se v ruském hlavním městě uskuteční v neděli 8. září. Úřady z nich kvůli formálním nedostatkům vyřadily většinu liberální opozice, včetně Navalného spolupracovníků. Kvůli zamítnutí kandidatury se v červenci a srpnu konala řada protivládních demonstrací, z nichž část byla nepovolených a při nichž bylo zatčeno přes 2000 lidí.

V Moskvě znovu demonstrují tisíce lidí za svobodné volby. Nepovolený protest je zatím poklidný

Číst článek

Navalnyj minulý týden vyzval občany k takzvanému „chytrému hlasování“, při němž ve volbách takticky podpoří kandidáta nespojovaného s Kremlem, který bude mít největší šance na zvolení.

Razie se odehrála v pátek kolem půlnoci. Nejméně devět lidí z Navalného kanceláře bylo předvedeno na policii a poté propuštěno, aniž by proti nim bylo vzneseno obvinění, uvedl portál OVD-Info.

Policisté podle něj sdělili přítomným dobrovolníkům, že razie se uskutečnila v rámci vyšetřování údajných „masových nepokojů“ z 27. července. Za jejich pořádání bylo obviněno přes deset lidí, z nichž část vyvázla bez trestu, jiní byli odsouzeni za násilí proti policistům.

Navalného tým krátce po razii zveřejnil video, které zachycuje poloprázdné studio jeho YouTube kanálu, z něhož policisté odnesli většinu vybavení. Chybí tu servery, trezory jsou odemčené a prázdné.

Opozičník Navalnyj je opět na svobodě, v ruském vězení strávil 30 dní

Číst článek

„Tohle není razie, ale loupež v FBK, ve studiu a v jeho moskevském sídle,“ napsala na twitteru s odkazem na Navalného nadaci Fond boje s korupcí spolupracovnice opozičního lídra Ljubov Sobolová. „Všechno vzali, prohrabali a poničili. Zatím není možné odhadnout škody,“ dodala Sobolová, která byla jednou ze zamítnutých kandidátů do moskevského zastupitelstva.

Ve čtvrtek podala na FBK a nezávislou televizi Dožď žalobu místní autopůjčovna, která žádá miliardu rublů (354 milionů korun) jako náhradu škod způsobených přerušením dopravy během nepovolených demonstrací.

Odškodné žádá také moskevský dopravní podnik a za ušlý zisk i majitelé restaurací. Úřady nadto minulý měsíc zahájily vyšetřování FBK kvůli údajnému praní peněz v hodnotě miliardy rublů (354 milionů korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme