Soud poslal Navalného ještě na necelé tři roky za mříže. ‚Vše bude v pořádku,’ vzkázal po verdiktu

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl odsouzen ke 3,5 roku vězení, uvedly světové agentury. Do trestu se však započítá doba, kterou Navalnyj již strávil ve vězení. Po započtení času, který už dřív byl v domácím vězení a nyní ve vazbě, má zamířit za mříže na téměř tři roky. Navalného obhájkyně oznámila, že se proti verdiktu odvolá. Proti rozsudku vyšli do ulic demonstranti, policie jich zadržela už přes 1100, informuje ruský server OVD-Info.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva (Aktualizováno: 0:02 3. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevský soud poslal Navalného do vězení za porušení podmínky. „Vše bude v pořádku. Zatím,“ stihl zavolat Navalnyj, než ho stráž odvedla

Moskevský soud poslal Navalného do vězení za porušení podmínky. „Vše bude v pořádku. Zatím,“ stihl zavolat Navalnyj, než ho stráž odvedla | Foto: SIMONOVSKY DISTRICT COURT | Zdroj: Reuters

Ruský opozičník podle médií v rámci předešlého soudního verdiktu pobýval v domácím vězení deset měsíců a nyní ho tedy čekají v běžném vězení dva roky a osm měsíců.

❗️Soudkyně na žádost ruské vězeňské služby a prokuratury změnila Alexeji Navalnému podmíněný trest na nepodmíněný. Po započtení doby, kterou už dřív strávil v domácím vězení a nyní ve vazbě, má zamířit za mříže na 2,5 roku. ❗️

18:34 – 02. 02. 2021

9 21

Soudkyně Natalija Repnikovová úterní verdikt podle agentury TASS zdůvodnila tím, že Navalnyj se vyžadovaným kontrolám opakovaně vyhýbal ještě před léčbou v Německu.

Podle zpravodaje agentury TASS se při vynášení rozsudku Navalnyj pokusil usmát, zatímco jeho žena Julija se rozplakala. Stráž ji k obžalovanému nepustila, popsal server Kommersant. „Vše bude v pořádku. Zatím,“ stihl zavolat Navalnyj, než ho stráž odvedla.

Navalného manželka Julija odmítla rozhodnutí soudu jakkoliv komentovat.

Jeho tým vzápětí vyzval k dalším demonstracím.

Navalného štáb po vynesení verdiktu svolává protest na Manéžním náměstí v centru Moskvy.

18:44 – 02. 02. 2021

1 8

Na soudní verdikt reagovali západní politici. Německo, Velká Británie, Francie či Spojené státy vyzvaly k okamžitému propuštění ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. K této výzvě se přidal také šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD), který soud na twitteru označil za „vykonstruovaný proces“.

„Není překvapením, že verdikt soudu je takový, jak bylo dnes oznámeno. V minulosti i my jsme zažili procesy, které měly především politickou motivaci,“ uvedl později pro Radiožurnál ministr zahraničí.

Česko se podle něj bude zasazovat o to, aby byly v rámci Evropské unie uvaleny na Rusko sankce. A to nejen kvůli „nespravedlivému procesu“, ale také kvůli násilnému potlačování demonstrací. „Určitě to budeme chtít v únoru na jednání Rady ministrů zahraničních věcí opět otevírat. Já jsem v minulých dnech zmiňoval, že Česká republika je připravena podobný postup podpořit,“ komentoval Petříček.

„Spojené státy jsou hluboce znepokojeny rozhodnutím ruských úřadů odsoudit opozičníka Navalného na dva roky a osm měsíců do vězení,“ uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas označil úterní verdikt moskevského soudu za „hořkou ránu“ základním svobodám a právnímu státu v Rusku.

K „okamžitému a bezpodmínečnému propuštění“ Navalného vyzval rovněž britský ministr zahraničí Dominic Raab. Propuštěni by podle něj měli být také všichni pokojní demonstranti a novináři zadržení v posledních dvou týdnech.

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval k dodržování lidských práv. „Politický nesouhlas není trestním činem,“ uvedl.

Zadržení a obžaloba

Navalnyj byl zadržen policií před dvěma týdny poté, co se vrátil z Německa, kde se léčil po otravě nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Podle zjištění investigativních novinářů Bellingcat se Navalného pokusil otrávit tým ruské tajné služby FSB s posvěcením nejvyšších míst. 

V úterý stanul Navalnyj před soudem v souvislosti s případem, ve kterém v prosinci 2014 dostal podmíněný trest 3,5 roku vězení za údajnou zpronevěru 26 milionů rublů (asi 7,3 milionu Kč) z ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher.

Navalnyj v akváriu, těžkooděnci v ulicích. Soud rozhoduje o osudu hlavního Putinova oponenta

Číst článek

Vězeňská služba a prokuratura požádaly soud, aby opozičníka poslal do vězení za porušení podmínek trestu. Obhajoba argumentovala tím, že Navalnyj nemohl chodit k vyžadovaným kontrolám, protože se léčil v Německu z otravy látkou ze skupiny novičok.

Kritik Kremlu tvrdí, že je politicky pronásledován a že jej v roce 2014 odsoudili jen proto, aby nesměl kandidovat proti Vladimiru Putinovi v prezidentských volbách. Argumentoval také tím, že jej Evropský soud pro lidská práva očistil a Rusko mu již vyplatilo odškodnění za nespravedlivé odsouzení. Firma Yves Rocher v listopadu 2014 podle agentury AFP uznala, že neutrpěla „žádnou škodu“.

Protesty a zatýkání

Jednání soudu v úterý provázela přísná bezpečnostní opatření, policie mimo jiné uzavřela ulice v okolí soudní budovy, do které omezila přístup. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou patrná podle agentury TASS i v centru hlavního města.

Rádio Echo Moskvy v podvečer uvedlo, že policie uzavřela Rudé náměstí sousedící s Kremlem. Uzavřeny byly také některé stanice metra. Demonstrace se nekonají pouze v Moskvě, ale také třeba v Petrohradě, v Iževsku, Omsku, Čeljabinsku a dalších ruských městech.

Kvůli protestům, které po vynesení verdiktu svolali Navalného spolupracovníci, už v centru Moskvy zavřeli několik stanic metra. To v nich ani nezastavuje. Jako při nedělních demonstracích.

20:20 – 02. 02. 2021

5

Menší skupiny stoupenců Navalného se scházely na různých místech v centru Moskvy, popsal server The Moscow Times. Kolem 23.00 moskevského času (21.00 SEČ) pochodovalo centrem ruského hlavního města odhadem na 2000 protestujících, informoval server Meduza.

V Petrohradu nebylo podle zpravodaje listu Kommersant zcela jasné, kdo se protestů účastní a kdo jen prochází kolem. Podobnou situaci hlásil i z některých míst v Moskvě. Na Manéžním náměstí policie odvedla jednoho zadrženého za oplocení, za ním běžel druhý muž a tvrdil, že je to jeho bratr a že jen stáli na zastávce, popsal Kommersant.

Během celého dne bezpečnostní složky zatkly několik set stoupenců Navalného. Dvě hodiny po půlnoci moskevského času (v 00.00 SEČ) je zatčených 1168 osob z toho 946 v Moskvě, informoval ruský server OVD-Info monitorující policejní zákroky. Server listu Kommersant podotkl, že do konce soudního líčení jich bylo 370.

aur, mia, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme