Evropský soud pro lidská práva se postavil za Navalného. Zadržení bylo politicky motivované, rozhodl

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dospěl k závěru, že opakované zadržování lídra ruské opozice Alexeje Navalného mezi lety 2012 a 2014 bylo politicky motivované. Ruské úřady podle verdiktu porušovaly jeho lidská práva, informovala agentura Reuters. Soud zároveň nařídil Moskvě, aby Navalného odškodnila částkou 63 000 eur (zhruba 1,6 milionu korun). Rozhodnutí je konečné a pro Rusko závazné, napsala agentura AP.

Štrasburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. | Zdroj: Reuters

Policie Navalného mezi lety 2012 a 2014 zadržela celkem sedmkrát. Opoziční předák v pěti případech vyvázl s pokutou, dvakrát byl uvězněn, a to až na 15 dnů. Podle Evropského soudu pro lidská práva nejméně dvě tato zadržení měla potlačit politickou pluralitu v zemi.

Navalnyj z Ruska nakonec vycestoval, míří do Štrasburku

Číst článek

„Vyhráli jsme. Úplně. Vládu jsme rozdrtili… Hurá!,“ napsal ve čtvrtek na twitteru Navalnyj v reakci na verdikt. Politik se dnešního jednání soudu osobně zúčastnil.

Evropský soud pro lidská práva přitom už loni v únoru rozhodl, že Rusko porušilo práva Navalného tím, že jej v letech 2012 až 2014 policie při demonstracích opakované zadržela. Moskva i Navalnyj rozhodnutí soudu předali na přezkoumání Velkému senátu Evropského soudu pro lidská práva, jehož rozsudek je konečný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme