Navalnému hrozí až 3,5 roku za mřížemi. Prokuratura mu chce změnit trest na nepodmíněný

Ruská prokuratura podle agentury TASS oznámila, že podpoří návrh vězeňské služby změnit opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému jeho podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný. Známý kritik Kremlu je ve vazbě od svého lednového návratu do Ruska z Německa, kde se zotavoval z pokusu o otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj (archivní foto) | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Prokuratura uvedla, že od 1. ledna do 17. srpna loňského roku se Navalnyj v rozporu s pravidly podmíněného trestu několikrát nedostavil na kontrolu a poté, co byl v září propuštěn z německé nemocnice Charité, nepřišel na kontrolu ani jednou.

O změnu podmíněného trestu na nepodmíněný požádala soud FSIN před Navalného návratem do vlasti. Právní zástupce známého kritika Kremlu agentuře Reuters sdělil, že jeho klientovi by v takovém případě hrozilo 3,5 roku vězení.

Ruská policie zadržela během demonstrací přes 5000 Navalného stoupenců, mezi nimi i politikovu ženu

Číst článek

FSIN dříve agentuře TASS sdělila, že Navalnyj měl povinnost chodit na kontroly nejméně dvakrát za měsíc ve dny stanovené úřadem, který dohlíží na splnění podmínek trestů.

Proti uvěznění Navalného demonstrovaly v neděli v Rusku desetitisíce lidí. Policie proti demonstrantům tvrdě zasáhla a podle ruského webu OVD-Info, který policejní aktivity monitoruje, zatkla přes 5300 lidí.

Počet zatčených byl podle OVD-Info ještě vyšší než minulou sobotu, kdy se také protestovalo ve městech napříč Ruskem.

Navalnyj byl v Rusku dvakrát podmíněně odsouzen. Kritik Kremlu tvrdí, že ho politici pronásledují a že byl odsouzen jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil. Otravu opoziční lídr připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá.

Demonstrace se o víkendu 30. a 31. ledna konaly napříč celým Ruskem. Protestovalo se v Moskvě, Petrohradě, Omsku ale i v Petropavlovsku-Kamčatském a v Chabarovsku. | Foto: Anton Vaganov | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme