Rusko pohrozilo opozičnímu politikovi Navalnému nepodmíněným trestem. Dostal ultimátum k návratu

Ruská vězeňská služba pohrozila opozičnímu politikovi Alexeji Navalnému zrušením tříapůlletého podmíněného trestu a nástupem do vězení. Podle jeho mluvčí Kiry Jarmyšové si ho úřad na úterý předvolal kvůli tomu, že se prý vyhýbá povinné kontrole. Navalnyj se po otravě látkou ze skupiny novičok léčil v Německu. Do Ruska se zatím nevrátil.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navalnyj na výhružky vězeňské služby odpověděl, že by úřady měly zahájit vyšetřování jeho otravy | Foto: Courtesy of Instagram @navalny | Zdroj: Reuters

Ruská vězeňská služba poukazuje na nedávný text v odborném časopise The Lancet. Lékaři z berlínské kliniky Charité v něm zveřejnili podrobnosti o otravě opozičního politika. V článku se ale píše i to, že Alexeje Navalného z nemocnice propustili 20. září.

Spolupracovnici Navalného Sobolovou obvinili z vloupání. Natáčela v domě příslušníka tajných služeb

Číst článek

Interfax připomněl, že v článku se nezmiňuje Navalného jméno, nicméně vězeňská správa tvrdí, že „podmíněně odsouzený neplní povinnosti, které mu uložil soud, a vyhýbá se dohledu kriminální inspekce“.

Vězeňská služba ve svém prohlášení neuvedla termín, dokdy se má Navalnyj dostavit, ale opozičník zveřejnil snímek z obrazovky počítače se zprávou od svého právníka, že čas k návratu a dostavení se do moskevské kanceláře má do úterních devíti hodin ráno.

Je to jenom den předtím, než mu vyprší zkušební doba, kterou mu soud vyměřil za zpronevěru v roce 2014. Tehdy ho spolu s jeho bratrem shledal vinným ze zpronevěry v přepočtu asi 9 milionů korun. Jeho bratra Olega soud poslal na 3,5 roku do vězení. Navalnyj vinu odmítá a případ označil za politicky motivovaný. Kvůli trestu mimo jiné nemohl kandidovat na prezidenta.

‚Plní rozkazy‘

Navalného mluvčí Kira Jarmyšová na twitteru uvedla, že není možné, aby se Navalnyj dokázal vrátit včas. „Neexistuje způsob, jak by se mohl zítra dostavit na moskevskou správu. Ale cožpak opravdu vězeňskou službu zajímá zdravý rozum? Dostali rozkaz (z Kremlu), tak ho plní,“ napsala.

Kreml prohlásil, že Navalnyj se může do Ruska kdykoli vrátit jako kterýkoli jiný ruský občan, poznamenal Reuters.

Sám Navalnyj na výhrůžky vězeňské služby odpověděl, že pokud ruské úřady pokládají článek The Lancet za důvěryhodný, pak by měly zahájit trestní stíhání kvůli jeho otrávení zakázanou látkou ze skupiny novičok. Poznamenal také, že vězeňská služba jej pokládá za podmíněně odsouzeného v „kompletně vykonstruovaném" případu, který vyhrál u Evropského soudu pro lidská práva a za který mu ruské ministerstvo spravedlnosti již vyplatilo odškodnění.

Ivana Milenkovičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme