Navalnyj ve vězení poslouchá stále stejný Putinův projev. ‚Je to jako čínské mučení,‘ míní expertka

Vězněného ruského opozičního představitele Alexeje Navalného nutí ve vězení už 100 dní v kuse poslouchat stále stejný dvouhodinový projev ruského prezidenta Vladimira Putina. Upozornila na to stanice Nastojaščeje vremja. Ruská ochránkyně lidských práv Olga Romanovová stanici řekla, že jde o snahu o převýchovu, ale i mučící metodu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj | Zdroj: Reuters

„Je to taková populární věc. Nekonečný poslech příšerných vlasteneckých písní v podání (rappera) Shamana a (zpěvačky Naděždy) Babkinové, to je také mučení,“ sdělila Romanovová, zakladatelka organizace Russia Behind Bars, která usiluje o dodržování práv vězněných lidí.

„Nebo také sledování pořadů státních televizních kanálů. Zabývají se tím lidé, jejichž intelektuální, morální, etická a estetická úroveň je tak nízká, že už nemůže být nižší,“ uvedla Romanovová. Lidé, kteří nutí vězně jako Navalného k poslechu či sledování takovéto produkce, nemají podle ní právo kohokoli převychovávat.

Navalnyj stojí znovu před soudem, hrozí mu desítky let za mřížemi. Viní ho z ‚rehabilitace nacismu‘

Číst článek

Že jde o mučící metodu, si myslí také psychoanalytička Anastasija Rubcovová. „Je to jako čínské mučení, kdy vám zezadu na krk padají kapky vody. Prvních deset minut se vám zdá, že nejde o nic hrozného, ale po několika dnech člověk začíná šílet,“ vysvětlila.

Navalnyj je ve vězení v neobvykle tvrdých podmínkách, přesto svoji situaci komentuje s humorem. „Jste vůbec normální? Pusťte jiného Putina. Nebo snad pronesl málo projevů?“ vyjádřil se Navalnyj ke skutečnosti, že musí poslouchat stejný projev stále dokola. Příspěvky na sociálních sítích zveřejňuje prostřednictvím právníků a svých příznivců.

Navalnyj je vnímán jako nejvýraznější kritik Putinova režimu. Nyní si odpykává devítiletý trest za údajnou zpronevěru a pohrdání soudem.

Nově mu ale hrozí až 30 let odnětí svobody v dalším případu. Úřady ho viní například ze založení a financování „extremistické organizace“ nebo zapojení nezletilých do páchání nebezpečné činnosti. Opoziční předák dřívější odsouzení i nová obvinění odmítá jako vykonstruovaná z politických důvodů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme