Navalnyj musí zaplatit pokutu 850 tisíc rublů. Podle soudu měl pomluvit válečného veterána

Ruský opozičník Alexej Navalnyj má podle sobotního verdiktu moskevského soudu zaplatit pokutu 850 tisíc rublů (245 tisíc Kč) za pomluvu veterána druhé světové války. Rozhodnutí soudu není pravomocné a lze se proti němu do deseti dnů odvolat.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj během soudního líčení | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Pomluva válečného veterána je v Rusku trestným činem. Navalnyj se jej podle soudu dopustil loni svými výroky na adresu osob vystupujících v propagačním videu před celostátním referendem o změnách ústavy. Účinkující v něm podporovali ústavní změny, které umožňují prezidentu Vladimiru Putinovi ucházet se o nejvyšší funkci i poté, co mu v roce 2024 vyprší jeho nynější mandát. Navalnyj označil lidi hovořící ve videu za zrádce a zkorumpované lokaje režimu.

Prokurátorka jako trest za pomluvu navrhovala ještě vyšší pokutu v přepočtu zhruba 270 tisíc Kč. Agentura DPA upozornila, že pokuta v této výši se rovná přibližně dvojnásobku průměrného ročního příjmu v Rusku.

Tento verdikt je v sobotu pro Navalného už druhý. V jiném procesu dopoledne moskevský městský soud zamítl jeho odvolání a potvrdil mu trest vězení za porušení pravidel dříve uděleného podmínečného trestu za zpronevěru. Dobu odnětí svobody mu přitom zkrátil o šest týdnů na zhruba 2,5 roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme