Navalnyj má jít znovu na měsíc do vězení. Rozsudek padl krátce před plánovanými protesty

Ruský opozičník Alexej Navalnyj, který byl v sobotu zadržen v Moskvě, byl v pondělí opět odsouzen na 30 dnů do vězení. Je to trest za nepovolenou lednovou demonstraci.

Od stálého zpravodaje Moskva (Aktualizováno: 18:30 27. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opozičník Alexej Navalnyj u soudu. | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Alexej Navalnyj má jít do vězení kvůli tomu, že organizoval takzvanou Stávku voličů 8. ledna 2018. Nepovolené akce se tehdy účastnilo několik tisíc lidí. Policisté za hlavního organizátora označili opozičního předáka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Martin Dorazín o soudu s Alexejem Navalným ve vysílání Plusu

Navalnyj s rozsudkem nesouhlasí a bude se odvolávat. Režim v Rusku je podle něj nervózní z míry sociálního protestu proti zvyšování odchodu do důchodu, do kterého se kromě mimoparlamentní opozice zapojili i komunisté a parlamentní strana Spravedlivé Rusko.

Také Navalného spolupracovníci chápou toto odsouzení jako pokus umlčet opozičního předáka před chystanými demonstracemi proti penzijní reformě, které mají proběhnout 9. září v Moskvě a dalších městech.

Na 30 dnů do vězení byl Navalnyj naposledy odsouzen v polovině května. O deset dní dříve jej policie zadržela v hlavním městě na demonstraci proti připravované inauguraci staronového prezidenta Putina.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme